Haber

2023 İnegöl’de Tarım Yılı Oldu

İnegöl Belediyesi’nin kırsal hizmetler ve tarıma yönelik çalışmalarına ilişkin açıklama yapan Başkan Alper Taban, 2023 yılının İnegöl’de tarım yılı olduğuna dikkat çekti. Kentin tarımsal üretim maliyetinin 2022 yılında 4 milyar TL iken 2023 yılında 8 milyar TL’ye ulaştığını kaydeden Lider Taban, “Bunda hem üreticilerimizin emeği hem de kurumlarımızın çalışmalarının büyük katkısı var. “İnegöl Belediyesi’nin katkı ve desteğiyle üreticimizin yanında olduk” dedi.

Sanayi kenti olduğu kadar güçlü bir tarım kenti olan İnegöl bu alanda da hızla gelişiyor. Hem kentteki üreticilerin çabaları hem de yerel yönetimlerin tarıma verdiği destekle İnegöl tarımı, ekonomik katma değerini 2023 yılında yüzde 100 artırdı. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde yürütülen tarımsal çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Kentin tarımsal potansiyeli.

İlgili Makaleler

İNEGÖL TAM BİR TARIM ŞEHRİDİR

İnegöl; Meyvecilik, sebzecilik, yem ve tahıl bitkileri, süs bitkileri, fidancılık, arıcılık ve hayvancılıkla tam bir tarım kenti olduğunu kaydeden Lider Taban, “Muhtarlık İşleri Müdürlüğümüzle tarım dairemize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Şehrimizin bu gücünü geliştirmek için. Amacımız; yenilikçi, katma değerli, kaliteli ve sürdürülebilir tarımsal üretim… Bu bağlamda şehrimizin bize sunduğu nimetleri biliyor ve bunları en uygun şekilde kullanarak değere dönüştürüyoruz. İnegöl’ün yüzde 49’u orman, yüzde 30’u kültürel alan, yüzde 11’i çayır ve mera, yüzde 10’u ise göl, bataklık ve kayalıktır. “Verimli topraklarımız bizim için büyük bir nimettir” dedi.

MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİ İNEGÖL TARIMININ EN GÜÇLÜ SİLAHIDIR

Tarım alanında en büyük payın meyvecilik olduğuna dikkat çeken Önder Taban, “Meyvecilik İnegöl tarımının en güçlü silahıdır. İnegöl’de toplamda 108 bin 642 dekar alanda meyve üretimi yapılıyor. Kentin 2023 yılında meyve üretiminden elde ettiği gelir 3 milyar 675 milyon TL. 29 bin 500 dekarla en fazla üretim alanına sahip olan ceviz, 944 milyon TL ile değer sıralamasında da ilk sırada yer alıyor. Tonaj bazında ise en çok üretilen ürün 57 bin 750 tonla Armut oldu. Ekonomik değeri 808 milyon TL. Ekonomik değeri en yüksek üçüncü ürün ise 378 milyon TL ile şeftali oldu. Bu çalışmalar sırasıyla; Bunu kiraz, elma, çilek, erik, kestane, fındık, üzüm, nektarin, ahududu, yaban mersini ve diğer meyveler takip ediyor” dedi.

2023 YILI TOPLAM TARIM MALİYETİ 8 MİLYAR 736 MİLYON 871 BİN TL

Tarım alanında tahıl üretiminin en değerli ikinci alan olduğunu belirten Lider Taban, şöyle devam etti: “Tahıl alanında yağlı ayçiçeği üretimi 2 milyar 286 milyonla ilk sırada yer alıyor. Buğday ikinci sırada yer alıyor. Tahıl üretiminde 2023 yılında 178 bin 992 dekar alandan 3 milyar 648 milyon TL gelir elde edildi. Sebze yetiştiriciliği, meyve yetiştiriciliği ve tahıl üretimine göre daha az tercih edilmektedir. Fasulye, bezelye, domates, biber ve ıspanak en çok üretilen sebzelerdir. Toplam 13 bin 376 dönüm alanda yürütülen sebzecilikten 2023 yılında 307 milyon TL gelir elde edildi. Yem bitkilerinden 444 milyon TL, süs bitkileri ve fidanlıktan ise 184 milyon TL gelir elde edildi. Bitkisel üretimden 2023 yılında toplam 8 milyar 259 milyon 464 bin TL gelir elde edildi. Hayvansal üretimden ise 477 milyon 407 bin TL gelir elde edildi. “2023 yılında toplam tarımsal değer 8 milyar 736 milyon 871 bin TL oldu.”

İNEGÖL BELEDİYESİ’NDEN TARIMA TAM DESTEK

“Tarımda 2023 yılında ciddi bir ivmelenme yaşandı. 2022 yılında 4 milyar 169 milyon 151 bin TL tarımsal değer üreten İnegöl, 2023 yılında bunu ikiye katlamayı başardı. İnegöl Belediyesi olarak tarımsal faaliyetleri destekleme politikamızın da katkısı olduğunu söyleyebilirim. buna. 2023 yılında tarım alanında neler yaptığımızdan bahsedecek olursak; Hibe ve destekler konusunda bilgilendirme toplantıları düzenledik, çiftçilere tarım fuarı gezileri düzenledik, arıcılık eğitim seminerleri ve arı kovan dağıtımları düzenledik, hasat etkinlikleriyle ürünlerimizin tanıtımına katkıda bulunarak yeni pazarların keşfedilmesine öncülük ettik, ülkemizin ikinci Tarım Kitapevi’ni oluşturduk. Çeltikçi Mahallesinde Özindenkuru meyve kurutma tesisimizin açılışını gerçekleştirdik. Açtık ve ücretsiz tarım danışmanlığı vermeye başladık. Taş toplama aracımızla 30 köyde 2000 dönümlük alanı temizledik. Gerçek üretim için 544 üreticimizin toprak analizini ücretsiz yaparak yönlendirmelerde bulunduk. Dezenfeksiyon havuzunu yıl içerisinde 7 bin küçükbaş hayvan kullandı. “Aklımıza ilk gelenler bunlar”

TARIMA DEĞER KATILAN ADIMLAR

“Bunların yanı sıra çiftçilerimize yönelik sosyal faaliyetlerimiz de oldu. Mesela bu yıl kadın çiftçilerimize yönelik Tarımın Sultanları yarışmamızın 3’üncüsünü düzenledik. Hayvancılık alanına bir kez daha önemli katkılar sağlayan Küçük Hayvancılık Festivalimizi bu yıl üçüncü kez düzenledik. 29 Eylül – 1 Ekim tarihleri ​​arasında düzenlenen festivalde 3 günde 40 bin ziyaretçi, 30 katılımcı firma, 140 yetiştirici, 10 resmi kurum ve kuruluş ile 250 kafeste tavuk yetiştiricisi İnegöl’de buluştu. Yarışmalar ve eğitim seminerleriyle festivali daha anlamlı hale getirdik. “Tarımsal varlıklarımıza değer katma çalışmalarımız kapsamında Cerrah Kuru Fasulyemizin coğrafi işaretini alarak tescilli ürün haline getirdik.”

GES PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

“Tarım alanındaki en önemli projemiz Üreten Çiftçi Kooperatifidir. Dönem başında kooperatifimizi kurduk, ardından soğuk hava depomuzu hayata geçirdik. Soğuk hava deposu GES projesini 2023 yılında hayata geçirdik. Soğuk hava deposunun çatısına Güneş Enerjisi Sistemi projesi kurarak en büyük gider kalemi olan enerji maliyetimizi karşıladık. “Yüzde 65 TKDK destekli projeyle üreticilerimizin üzerinden önemli bir yük aldık.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu