Haber

ABD ve Çinli Liderler Askeri İletişimin Yeniden Sağlanması Konusunda Anlaştı

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki nadir görüşmelerden biri ABD’nin Kaliforniya eyaletinde gerçekleşti.

Yaklaşık iki saat süren görüşmede liderler, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya ve İsrail-Filistin gündemlerini ele aldı.

Çin Devlet Medyası CCTV, liderlerin toplantı sırasında üst düzey askeri iletişimi yeniden tesis etme konusunda anlaştıklarını bildirdi.

İki ülke orduları arasındaki iletişim, 2022 yılında ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesiyle kesilmişti.

ABD’nin ziyaretten beklentileri arasında askeri diyaloğun yeniden tesis edilmesi de vardı.

Toplantının ardından sosyal medya platformu X üzerinden bir açıklama paylaşan ABD Başkanı Biden, “Yaptığımız en yapıcı ve verimli toplantılardan biriydi.”

Daha sonra basın karşısına çıkan Biden, iki ülke arasındaki askeri bağlantının yeniden kurulması konusunda anlaştıklarını doğrulayarak, “Kazaların oluşmasının nedeni yanlış anlaşılmalardır. Bu nedenle doğrudan, açık ve net iletişime dönüyoruz.”

Biden ayrıca Xi Jinping ile aralarında doğrudan bir iletişim hattı kurulacağını da sözlerine ekledi.

Çin’den gelen fentanil akışıyla mücadele

Biden ile Xi arasındaki görüşmede mutabakata varılan konulardan biri de Çin’den yasa dışı olarak ABD’ye getirilen ve sentetik uyuşturucu üretiminde kullanılan fentanil ile mücadele oldu.

Biden konuşmasında tarafların uyuşturucu trafiğine karşı birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi:

“Çin’den Batı’ya uyuşturucu akışını durdurmak için adımlar atıyoruz. Bu hayat kurtarıcı bir adımdır.”

ABD basınına konuşan üst düzey bir yetkiliye göre Biden, Xi ile yaptığı görüşmede “fentanilin ABD’deki en kötü uyuşturucu sorunlarından biri haline geldiğini” söyledi.

Geçtiğimiz ay ABD Hazine Bakanlığı, Çin’de 13 kişi ve 12 şirketi, Kanada’da ise 1 kişi ve 2 şirketi “fentanil üretip sattıkları” gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı.

ABD Başsavcısı Merrick Garland, “Amerikalıların ölümüne neden olan bu küresel fentanil tedarik zincirinin genellikle Çin’deki kimya şirketleriyle başladığını biliyoruz.”

Biden: Hamas savaş suçu işliyor

Biden basın toplantısında Xi ile görüşmelerinde Ukrayna ve Gazze gibi “küresel konuların” önemli yer tuttuğunu söyledi.

Bir gazetecinin sorusuna yanıt veren Biden, Hamas’ın “El Şifa Hastanesi’nin altına silah ve militan yerleştirerek savaş suçu işlediğini” iddia etti.

İsrail’in hastaneye baskınına ilişkin Biden, “İsrail militanları dikkatle hedef alıyor ve hastaların güvenliğini sağlıyor.”

Öte yandan Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde Hamas militanlarının bulunduğu iddiası hastanedeki doktorlar ve çalışanlar tarafından yalanlandı.

‘Xi’yi hâlâ diktatör olarak mı tanımlıyorsunuz?’

Biden, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bir gazeteci şunu sordu: “Xi Jinping’i hâlâ diktatör olarak mı tanımlıyorsunuz?” Biden soruyu yanıtladı:

“Bakın, o bizimkinden tamamen farklı bir hükümet biçimine dayanan komünist bir ülkeyi yönetmesi anlamında bir diktatör.”

Biden, haziran ayında Pekin’de iki ülkenin diplomatları arasında yapılan üst düzey görüşme sonrasında Xi Jinping’in “diktatör” olduğunu söylemesi Çin tarafında tepkiye neden olmuştu.

tatvan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu