Ekonomi

Akaryakıt fiyatlarını etkileyecek kritik karar: Tam 1 milyon varil…

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın Enerji Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, ülke Temmuz ayında uyguladığı ve Ağustos ayında uzatma kararı aldığı günlük 1 milyon varillik kesintiyi uzattı. eylül ayını kapsayacak şekilde

Söz konusu kararın Suudi Arabistan’ın toplam günlük üretimini eylül ayında 9 milyon varile düşüreceği belirtilirken, kesintinin eylül ayından sonra da artırılarak devam ettirilebileceği kaydedildi.

Günlük 1 milyon varillik kesintinin, Suudi Arabistan’ın Nisan ayında OPEC+ ülkeleriyle koordineli olarak aldığı Mayıs 2023’ten Aralık 2024’e kadar günlük petrol üretimini günlük 500 bin varil azaltma kararına ek olduğu belirtildi.

TAM 1 MİLYON VARİL

Ayrıca kesintinin, petrol ihracatındaki istikrarı desteklemek amacıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin daha önceki kesinti kararlarını desteklemek amacıyla alındığı kaydedildi. petrol piyasaları.

Suudi Arabistan, Temmuz ayında isteyerek uyguladığı günlük 1 milyon varillik petrol üretim kesintisi kararını Ağustos ayını da kapsayacak şekilde uzattığını açıkladı.

OPEC+ kümesi geçen yıl Ekim ayında üretimi günde 2 milyon varil azaltacağını duyurmuş ve Mayıs ayının prestijiyle günde yaklaşık 1,6 milyon varil ek kesinti kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu