Haber

Alman Heyeti, Mezitli Belediyesi Öncülüğünde Hatay Deprem Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

Mezitli Belediyenin yürüttüğü çalışmaları incelemek ve çeşitli projeleri hayata geçirmek üzere Almanya’nın başkenti Berlin’den Mersin’e gelen heyet, Mezitli Belediyesi öncülüğünde deprem bölgesini ziyaret etti. Berlin Tempelhof-Schöneberg Belediye Başkanı Jorn Oltman ve beraberindeki heyet; Kahramanmaraş merkezli olmak üzere depremlerden en çok etkilenen iller arasında yer alıyor. Hatay 2013 yılında gözlemlerde bulundu ve depremin yıkıcı etkilerini bir kez daha kendi gözleriyle gördü. Heyetin bir kısmı derin üzüntü yaşarken, bir kısmı da gözyaşlarını tutamadı.

Mezitli Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları incelemek ve çeşitli projeleri hayata geçirmek üzere Almanya’nın başkenti Berlin’den Mersin’e gelen heyet, Mezitli Belediyesi öncülüğünde deprem bölgesini gezdi.

“DAYANIŞMA VE YARDIM İÇİNDEYDİK”

Bu tür ziyaretlerin uluslararası iş birliği ve dayanışmayı güçlendirdiğini belirten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Alman dostlarımıza deprem sonrası bölgeye verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Biz bu ağır süreçte dayanışma ve yardımlaşma içerisindeydik. Onlar da ilçemizi ziyaret ettiler. Ziyaretleri sırasında.” Hatay Onlar da görmek istediler. Belediye yetkililerimizle birlikte deprem bölgesine giderek yerinde inceleme fırsatı buldular. Kardeş şehrimizdeki dostlarıma duyarlılıklarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu tür ziyaretler uluslararası yardım ve dayanışmanın çok değerli bir örneğidir. Böylesine değerli bir etkinliğe aracılık etmekten mutluluk duyuyoruz. Umarım bir daha böyle acıları yaşamayız” dedi.

“KALBİMİZ KIRIK”

Durumun televizyondan çok daha kötü olduğunun altını çizen Berlin Tempelhof-Schöneberg Belediye Başkanı Jorn Oltman; “Hatay bölgesindeki depremin yıkıcı etkilerini gördüğümüzde çok etkilendik ve şok olduk. Haberlerde duymak başka tabii, durumu Mezitli’deki arkadaşlarımızdan şubat ayı sonunda öğrendik. Ancak, Antakya’da depremin sokaktaki yaşamı nasıl yok ettiğini görmek yürek parçalayıcıydı. Antakya halkı için derin bir duyguydu. “Onlara şefkatimizi ifade etmek ve onları aklımızda tutmak istiyoruz. Ölenlerin yasını tutuyor ve tüm bölgenin hızla yeniden inşa edilmesini umuyoruz. Mezitli’de sağladığı hızlı ve pragmatik yardımı ilk elden görmekten de çok etkilendik” dedi.

Kaynak: ANKA / Yerel

haberuluborlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu