Haber

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı kim oldu 2024? Ankara’da seçimi kim, hangi parti kazandı? 31 Mart 2024 Ankara Yerel Seçim sonuçları!

31 Mart Ankara Yerel Seçim sonuçları Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının kim oldu ve seçimi hangi partinin kazandığı belli oldu. Sandıkların açılmasıyla birlikte, Ankara Belediye Başkanı belirlendi. Rakiplerinden %60,38 oy alarak üstünlük sağlayan CHP’nin adayı Mansur Yavaş belediye başkanı seçildi. Peki, Mansur Yavaş kimdir?

ANKARA SEÇİM SONUÇLARI 2024

İlgili Makaleler

Yerel Seçim sonuçları, 31 Mart Pazar günü saat 17:00’de sandıklar kapandıktan hemen sonra sayıma başlandı. Ankara Belediye Başkanı yerel seçim sonuçlarına göre CHP’nin adayı Mansur Yavaş %60,38 oy alarak rakiplerinden üstünlük sağlayarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Haberler.com olarak, 31 Mart Yerel Seçim verilerini en doğru ve en hızlı olarak sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Ankara 2024 Yerel Seçim sonuçları için Haberler.com Seçim sayfasını takip ederek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

ANKARA’DA YEREL SEÇİMİ KİM KAZANDI?

2024 Yerel seçim sonuçları açıklanmasının ardından, Ankara Belediye Başkanı CHP’nin adayı %60,38 oy alarak Mansur Yavaş oldu.

MANSUR YAVAŞ KİMDİR?

Mansur Yavaş, 23 Mayıs 1955 Beypazarı’nda doğmuştur. Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi Ankara büyükşehir belediye başkan adayı, eski Beypazarı belediye başkanı ve avukat. İlk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı’nda gördü. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanarak öğrenimine devam etti.

1983 yılında fakülteden mezun olan Mansur Yavaş, askeri savcı olarak tamamladığı askerlik sonrası Beypazarı’nda 13 yıl süresince serbest avukatlık yaptı. Siyasete olan ilgisi gençlik yıllarında başlayan Yavaş, 1989-1994 yıllarında Belediye Meclis üyesi, 1994 yılında MHP’den Beypazarı Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi.

18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP’den aday olup %51 oy oranıyla 8,500 oy alarak Beypazarı Belediye Başkanı oldu. Tarihî Beypazarı konaklarının restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla “2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi”, Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle verilen onur ödülü, doğa savaşçılarının “Çevre Ödülü” gibi ödülleri aldı. 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından “Yılın Belediye Başkanı” seçildi.

18 Nisan 2004 seçimlerinde %55 oy oranı ve 11 bin oy alarak yeniden Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihinde yapılmış olan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu.

Ancak %27 oy alarak rakipleri İbrahim Melih Gökçek ve Murat Karayalçın’ın ardından üçüncü sırada seçimi tamamladı. Partisi MHP tarafından tekrar aday gösterilmemesi nedeniyle CHP’ye katılması gündeme geldi.

21 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği kabul edildi. Ardından 2014 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve parti meclisi toplantısında da aday oldu.

2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu. Seçimi çok az farkla kaybetmiştir. 2016 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’den istifa etmiştir. Mansur Yavaş, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin adayı oldu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Mansur Yavaş, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nde CHP Ankara Belediye Başkan Adayı olmuş ve seçilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu