Haber

Bakan Kirişçi Açıkladı; Karamürsel’e 370 Milyon TL’ye Yapılacak İçmesuyu Arıtma Tesisi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Karamürsel’de inşa edilen ve Gölcük ile Karamürsel ilçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak olan İhsaniye Barajı’nın müjdesini verdi. Bakan Kirişçi, “370 Milyon TL’lik Karamürsel İçme Suyu Arıtma Tesisi Projemize başlıyoruz” dedi.

ISU YAPIMI KÖK PAKETİ

Karamürsel’de 2016 yılında imalatına başlanan ve 2019 yılında ana gövde işleri tamamlanan İhsaniye Barajı’nda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, tüm bitki ve bitki saplarının saflık çalışmalarını gerçekleştirdi. İhsaniye Barajı rezervuar alanında yer alan 45.000 m² makilik ve 315.000 m² ormanlık alan olmak üzere toplam 360.000 m² alanda İSU tarafından 144.000 m3 hafriyat yapılarak kök ve bitki temizliği sağlanmıştır. .

İLETİM LİMİTLERİ YAPILIR

Kocaeli’nin 3. Barajı olarak işletmeye açılması planlanan Karamürsel İhsaniye Barajı, kök temizleme çalışmalarının ardından su tutmaya başladı. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 2022 yılında iletim sınır tüneli kazı çalışmalarına başlanan bölgede 2 bin 764 metre tünel kazısı yapılıyor. Ayrıca tünel kazıları ile bölgenin su ihtiyacının karşılanması için 13,5 kilometre uzunluğunda bir isale hattında çalışılması planlanıyor.

İÇME SUYU ARITMA TESİSİ İŞLERİ BAŞLIYOR

2025 yılında hizmete girmesi planlanan Karamürsel ve Gölcük ilçelerinin su ihtiyacını karşılayacak olan Karamürsel İhsaniye Barajı İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin çalışmalarına da başlanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 370 milyon TL’lik taahhütlü proje ile İhsaniye Barajı İçme Suyu Arıtma Tesisi çalışmalarına başlayacaklarını Twitter hesabından duyurdu.

İHSANİYE BARAJINDAN KARAMÜRSEL VE ​​GÖLCÜK SUYU

Karamürsel İçme Suyu Projesi kapsamında inşa edilen İhsaniye Barajı, yapılması planlanan Avcıköy Barajı, Karamürsel, Gölcük ilçeleri ile kıyı şeridindeki Değirmendere, Halıdere, Ulaşlı ve Ereğli Mahallelerine yılda 25 milyon m³ içme ve kullanma suyu sağlaması ve 20.240 dekar tarım arazisinin sulu tarıma dönüştürülmesi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu