Ekonomi

Bayer Roundup kararı yargıç tarafından 400 milyon dolara indirildi

Pennsylvania’da bir yargıç, Bayer (ETR:BAYGN)’in Roundup yabani ot ilacıyla ilgili bir davada ödemesi gereken tazminatı önemli ölçüde azalttı. Ürünün kanserine neden olduğunu iddia eden bir adama verilen 2.25 milyar dolarlık ilk karar 400 milyon dolara indirildi.

Philadelphia Common Pleas Mahkemesi jürisi daha önce John McKivison’ın Roundup’ı birkaç yıl boyunca evinin bahçe işlerinde kullandığı için Hodgkins dışı lenfoma geliştirdiğini tespit etmişti. İlk tazminatlar 250 milyon dolar telafi edici ve 2 milyar dolar cezai tazminatı içeriyordu.

Yargıç Susan Schulman, Bayer’in duruşma sonrası taleplerini değerlendirerek telafi edici tazminatı 50 milyon dolara, cezai tazminatı ise 350 milyon dolara indirdi. Sorumluluk kararına katılmayan Bayer, temyiz başvurusunu Pennsylvania Yüksek Mahkemesi’nde sürdürmeyi planlıyor. Şirket, özellikle yanıltıcı ve kışkırtıcı bulduğu ifadelerle ilgili olarak, duruşma sırasında önemli ve geri döndürülebilir hatalar yapıldığını vurguladı.

Bayer’in bir sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, tazminat miktarının düşürülmesine rağmen sorumluluk kararından memnun olmadığını ifade etti. Bayer ayrıca, ürünleri için federal etiketleme gerekliliklerine uyan şirketleri korumak için ABD yasama reformu çağrısında bulundu.

Şirket sürekli olarak on yıllardır yapılan çalışmaların Roundup ve aktif maddesi glifosatın insan kullanımı için güvenli olduğunu gösterdiğini belirtmiştir. Buna rağmen, Roundup geçen yıl ev kullanımı satışlarından aşamalı olarak kaldırıldı.

Bayer’in 2023’ün sonlarından bu yana Roundup davalarında aldığı hukuki yenilgiler dizisi, bazıları temyizde düşürülmüş olsa da, 4,25 milyar doların üzerinde karara yol açtı. Bu davalar, şirket için dokuz denemelik bir kazanma serisini sona erdirdi ve dava sıkıntılarının sona ereceği yönündeki beklentileri azalttı.

Davalar, Bayer’in 2018 yılında Monsanto’yu 63 milyar dolara satın alarak bünyesine kattığı Roundup adlı ürünün yol açtığı kişisel yaralanmaları iddia eden yaklaşık 165.000 ABD’li davacıdan kaynaklanıyor. McKivison da dahil olmak üzere davacıların çoğu Roundup’ın Hodgkins dışı lenfomaya neden olduğunu savunuyor.

Bayer 2020 yılında, o sırada beklemede olan Roundup davalarının çoğunu 9,6 milyar dolara kadar çözdü, ancak gelecekteki davalar için bir anlaşma sağlamadı ve 50.000’den fazla iddiayı çözülmeden bıraktı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

derinkuyu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu