Haber

CHP’li Tutdere: “Adıyaman ve Şanlıurfa’da 230 Kişilik Temizlik Personeline, 176 Kişilik Güvenlik Personeline 72 bin 853 Genç İşsiz Kardeş…

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Adıyaman ve Şanlıurfa’da 230 kişilik temizlik işçisi kadrosuna 72 bin 853 genç işsiz kardeşimiz başvurdu. Yine 176 kişilik güvenlik elemanı kadrosuna 8 bin 372 işsiz kardeşimiz başvurdu. bu iki şehir TÜİK Şirketin açıkladığı işsizlik verilerinin doğru olmadığını, sahadaki oranın çok daha yüksek olduğunu açıkça gösteriyor.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere işsizlikle ilgili açıklama yaptı. TÜİK verilerine göre 2022 Ekim ayında atıl işgücü oranı bir önceki aya göre değişiklik göstermeden yüzde 20,3 oldu. İşsizlik oranı 0,1 puan artarak yüzde 10,2 oldu. TÜİK verilerini hatırlatan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere şunları söyledi:

“TÜİK verilerinin güvenilir olmadığını, sahaya ve gerçekliğe uymadığını her zaman söyledik. Bu verilerin doğru olmadığının altını bir kez daha çizmek isteriz. Bu verilerin doğru olmadığı, yapılan çalışmalarla da açıkça ortaya konmuştur. Adıyaman ve Şanlıurfa başta olmak üzere İŞKUR’a başvuranların sayısı çıkıyor.

Adıyaman ve Şanlıurfa’da 230 kişilik temizlik personeline 72 bin 853 işsiz genç kardeş başvurdu. Yine 8 bin 372 işsiz kardeşimiz 176 kişilik güvenlik kadrosuna başvurdu. Bu iki ildeki veriler bile TÜİK’in açıkladığı işsizlik bilgilerinin doğru olmadığını, sahadaki oranın çok daha yüksek olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Tutdere yaptığı yazılı açıklamada, 82 bin kişinin 13 bininin üniversite mezunu olduğuna dikkat çekerek, “Sağlık Bakanlığı’nın Adıyaman’da yaptıracağı sınırlı sayıdaki temizlik ve güvenlik ekip ekiplerine başvuranların yaklaşık 13 bini ve İŞKUR aracılığıyla Şanlıurfa üniversite mezunudur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu