Haber

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Samsun mitinginde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “AK Parti, yaptığı demokrasi ve kalkınma atılımlarıyla Cumhuriyetimize en çok katkı sağlayan partidir. Biz her konuda mütevaziyiz ama bilmiyoruz” dedi. Bizimle iş ve hizmet müktesebatı açısından rekabet edebilecek herkes bu konuda göğsümüzü kabartıyor.” söz konusu.

Erdoğan, partisinin Cumhuriyet Meydanı’ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, başta şehirler olmak üzere alt ve üst yapısıyla şehirleri geliştirerek yeni nesillere daha güçlü bir vatan miras bırakmak zorunda olduklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Erdoğan, Türkiye topraklarının her karışını eserlerle gübrelemenin, her bireyin kaygısına derman olmanın görevleri olduğunu belirterek, “Nasıl ki 21 yılda Türkiye’yi asırlık yatırımlarla buluşturduysak, inşallah bu başarımızı da gerçekleştireceğiz. Şehirler, içinde yaşayan insanlarla birlikte hayallerine ulaşıyor. Bu nedenle seçim gününe kadar birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” Birlikte çok çalışmalıyız. Rabbimiz ne diyor? ‘İnsan ancak uğruna çalıştığı şeyin karşılığını alır.’ “Kararları unutmayacağız, asla unutmayacağız.” sözlerini kullandı.

Samsun’a güvendiğinin altını çizen Erdoğan, “Şimdi buradan öyle bir ses verin ki Artvin’den İstanbul’a kadar Karadeniz’in her yerinden duyulsun. Samsun, 31 Mart’ta Türkiye Yüzyılının şehirlerine hazır mıyız? Türkiye” 31 Mart Yüzyıl Şehirlerimiz için kararlı mıyız? 31 Mart’ta gerçek belediyeciliği mi seçiyoruz? Seçim gününe kadar kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız? Büyük ve güçlü Türkiye vizyonumuzu kararlılıkla korumaya hazır mıyız? Seçim gecesi Türkiye haritasını Cumhur İttifakının renklerine boyamaya hazır mıyız? diye sordu.

Dinleyicilerin “evet” cevabını vermesi üzerine Erdoğan, “Allah hepinizden razı olsun” dedi. söz konusu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“AK Parti’nin alameti farikası nedir diye sorarsanız verebileceğimiz tek cevap çalışmak ve hizmettir. Elini vicdanına koyan, geçen yüzyılı değerlendiren herkes bu gerçeği kabul edecektir. AK Parti bunu başaran partidir. Demokrasi ve kalkınma atılımlarıyla Cumhuriyetimize en büyük katkıyı sağladı.” “Biz her konuda mütevaziyiz ama bu konuda göğüs göğüse iş ve hizmet müktesebatında bizimle rekabet edebilecek kimseyi tanımıyoruz. Aynı şekilde son 21 yılda da bizimle rekabet edebilecek kimse olmadı. Vizyon, program, proje ve yatırım açısından.”

“Samsun’dan bir ses daha çıkacak”

Samsun’da yeni bir döneme girileceğine işaret eden Erdoğan, “Siz sandıkları patlatacaksınız, şehirlerimiz de bu patlamayı görecek.” dedi.

“Dikkat ederseniz, çantası boş olanlar başarılarımızı bedavaya getirmeye çalışıyor. Yani iş yapma ve performansta bizim seviyemize çıkamayanlar bizi kendi sefil gündemlerine sürüklemeye çalışıyorlar. ” Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye, Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında bu kısır siyaset anlayışından yeterince çekti. Üstelik bu vahim durum, ülkemizi geri ve insanımızı yoksul bıraktığı gibi darbelerden, terörden, hak ve hak ihlallerinden de milletimizi mutsuz etti. Yarım asra yaklaşan siyasi hayatımızın sonuna geldik.” 30 yılı şehirlerimize ve ülkemize hizmet ederek geçirdik. Emek vererek, alın teriyle milletimize kazandırdığımız her başarıyı bir gurur belgesi olarak göğsümüzde taşıyoruz. Size inanıyoruz, size güveniyoruz. Ve inanıyorum ki 31 Mart akşamı Samsun’dan bir ses daha duyulacaktır. Gezdiğimiz şehirlerde. İşte bu heyecanla oraya yaptığımız yatırımları kısaca da olsa anlatıyoruz. ‘İnsan hafızasının kaygı nedeniyle zarar gördüğünü’ unutmayın. Bu atasözünün de işaret ettiği gibi, hatırlanmayan, hatırlatılmayan her şey unutulmaya mahkumdur.”

Türkiye’nin ve milletin kazanımları unutulduğunda birilerinin hızla eski Türkiye’yi güzelleştirmeye başladığını belirten Erdoğan, bu nedenle yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmaya devam edeceklerini söyledi.

“Şehir hastanesini bu yaz tamamlayacağız”

Samsun’da son 21 yılda 181 milyar liralık kamu yatırımı yaptıklarını belirten Erdoğan, eğitim alanında 5 bin 764 yeni derslik inşa ettiklerini, Samsun Üniversitesi’ni ikinci devlet üniversitesi olarak kente kazandırdıklarını, yüksek öğrenim yurt binaları açtıklarını hatırlattı. gençlik ve sporda 15 bin 233 kişi kapasiteli.

Erdoğan, kentte 102 spor tesisi inşa ettiklerini, Samsunlu ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaklaşık 9 milyar liralık sosyal yardımda bulunduklarını belirtti.

2 bin 943 yataklı 24 hastane olmak üzere 25 sağlık tesisi inşa ettiklerini hatırlatan Erdoğan, 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi, 250 yataklı Tekkeköy Devlet Hastanesi ve 5 sağlık tesisinin inşaatının devam ettiğini kaydetti.

Erdoğan, şehir hastanesini bu yaz tamamlayıp hizmete açacaklarını, Samsun’da TOKİ’nin çevre ve şehircilik desteğiyle 11 bin 265 konutu tamamlayarak hak sahiplerine teslim ettiklerini ve projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. Kentsel dönüşümde riskli bina olarak belirledikleri 5 bin 308 bağımsız bölümün dönüşümü tamamlandı.

“Tarımsal gelirde artış sağladık”

İktidara geldiklerinde Samsun’da 3 adet atıksu arıtma tesisi bulunurken, bugün 26 adet atıksu arıtma tesisi ile tüm belediye halkına hizmet verdiklerini belirten Erdoğan, Samsun’daki 6 Millet Bahçesi projesinden 3’ünü hizmete açtıklarını ifade ederek, diğerleri üzerinde çalışmalar çeşitli aşamalarda devam etmektedir.

Erdoğan, ulaşımda devraldıkları bölünmüş yolun uzunluğunu 120 kilometreden 313 kilometreye çıkardıklarını, proje bedeli 8,5 milyar lira olan Samsun Batı Çevre Yolu’nu da 2024 yatırım programına aldıklarını söyledi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelemen Lojistik Merkezi’ni tamamlayarak işletmeye başladık. Samsun ili sınırları içindeki demiryolu sınırının tamamını yeniledik. Türkiye’nin en büyük demiryolu modernizasyon projesiyle Samsun-Sivas arasındaki 431 kilometrelik demiryolu hattını tüm alt ve üst yapısıyla yeniledik. Böylece bu sınırdaki lojistik taşımayı yeniledik, ivme kazandık ve yolcu kapasitesini iki katına çıkardık.

Samsun, Amasya, Çorum, Kırıkkale hızlı tren hattının ilk etabını oluşturan Kırıkkale-Çorum kesiminin projesini tamamladık, ihale hazırlık çalışmaları devam ediyor. “İlimizde tarım ve ormancılık alanında 9 baraj, 2 içme suyu tesisi, 15 sulama tesisi, 127 taşkın savunma tesisi, 3 arazi toplulaştırma ve 5 hidroelektrik santrali inşa ettik.”

19 bin dönüm araziyi sulayacak Asarcık, Salipazarı ve Vezirköprü-Doluca barajlarının inşaatına devam ettiklerini bildiren Erdoğan, “Son 21 yılda yaptığımız sulama projeleriyle 605 bin dönüm araziyi hizmete açtık. Samsun’daki tarım arazilerinin sulamaya açılması, çiftçilerimize yıllık 4 milyar liranın üzerinde tarımsal gelir artışı sağlıyor.” dedi.

“Boşlukları doldurmak bizim elimizde”

Bugüne kadar Samsunlu çiftçiye yaklaşık 4 milyar dolarlık tarımsal destek sağladıklarını kaydeden Erdoğan, “İlimizde sanayi ve teknoloji alanında 6 yeni organize sanayi bölgesi, 1 teknopark, 6 araştırma geliştirme merkezi kurduk. Samsunlu patronlarımıza yaklaşık 5 milyar liralık teşvik sağladık. 356 bin abonemiz var iktidarda.” “Samsun ve 16 ilçemize doğalgaz sağladık. En kısa sürede Ayvacık ilçemize de doğalgaz ulaştıracağız.” söz konusu.

AK Parti yerel yönetimlerinin Samsun’da yaptığı yatırımların yer aldığı kısa filmin gösteriminin ardından mitinge katılan vatandaşlara seslenen Erdoğan, şunları söyledi:

“Patlamayla geliyorsunuz, ben sizi öyle görüyorum. Samsun’a getirdiğimiz yatırımları tek tek sayacak olsak saatler, günler yetmez. Hangi işlere, hangi hizmetlere sahip olduğumuzun en yakın tanığı sizlersiniz. Bu şehrin çehresini geliştirdik, güzelleştirdik. İnşallah Cumhurbaşkanlığımızla, bakanlıklarımızla, milletvekillerimizle, belediyelerimizle omuz omuza çalışacağız.” Yüreğimizi ortaya koymak, eksikleri tamamlamak bizim elimizde. Yeter ki birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sımsıkı sarılalım. 31 Mart’a hazır mıyız? Kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız? Ana seviyede miyiz? Kadın şubelerimiz var mı? Gençlerin arasında mıyız? Neyse Allah’ın izniyle bu iş bitti. “

Mitingden notlar

Miting alanında “Hazırız, kararlıyız”, “Başkan bizi düşünmeyin, Samsunlu işini bilir” ve “Vatan, millet, mazlumlar sizin elinizde, sizin elinizde” yazılı pankartlar açıldı. Sandıkta emekler bize emanet, Şef” ve AK Parti ve Türkiye Yüzyıl amblemleri.

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, alfabetik sıraya göre 17 ilçe belediye başkan adayını tanıttı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem Karaaslan ve Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Mehmet Köse, MHP Samsun İl Başkanı Burhan Mucur, AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı aday. Halit Doğan, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun ve milletvekilleri katıldı.

Erzincan’ın İliç ilçesinde meydana gelen maden kazası nedeniyle miting alanında müzik çalınmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, miting öncesi Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu