Haber

Depremzedeler için 15 ton tıbbi malzeme taşıyan Japon uçağı Adana’ya indi

İçindeki sahra hastanesi dahil toplam 15.4 ton sağlık ekipmanıyla JAPONYA’dan havalanan uçak, Adana’da İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’na indi. Uçaktan araçlara yüklenen malzemeler depremzedeler için Gaziantep’e gönderilecek.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremden etkilenen 10 şehre yurt içi ve yurt dışından yardımlar devam ediyor. Farklı ülkelerden yardım malzemesi veya yardım grupları taşıyan onlarca uçak, lojistik üssüne dönüştürülen Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı’na iniş yapıyor. gelen yardım malzemelerinin deprem bölgelerine ulaştırıldığı merkez. Sabah saatlerinde Japonya’dan havalanan ve sahra hastanesi dahil toplam 15.4 ton tıbbi malzeme taşıyan uçak üsse iniş yaptı. Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro, uçağı getiren Japon konvoyunu karşıladı.

73 KİŞİLİK JAPON ARAMA KURTARMA EKİBİ BÖLGEDE

Uçağın inişinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Büyükelçi Kazuhiro, bugün 15.4 ton tıbbi ekipmanın Gaziantep’e teslim edileceğini söyledi. 36 kişiden oluşan sağlık ekibinin de bölgeye gideceğini kaydeden Kazuhiro, “Bundan sonra yan ekiple birlikte toplam 75 kişi gelecek. Ayrıca toplam 25 ton ekipman ve yardım malzemesi gönderilecek. diğer kargolarla teslim edildi.Bugün sabah Ankara Esenboğa Havalimanına yardım malzemesi taşıyan bir Japon daha uçak indi.15 bin kişilik çadır uyku tulumu battaniye var.Bu malzemeler Kahramanmaraş ve Hatay’a gönderilecek.Aramalarımız ve Depremin meydana gelmesinin ardından bölgeye hızlı bir şekilde kurtarma ekibi geldi.Şu anda 73 kişilik bir Japon grubu enkaz bölgelerinde faaliyet gösteriyor.”Japon hükümeti olarak maddi ve insani yardım sağlıyoruz. Bu yardımlar bölgedeki ihtiyaçlara göre devam edecek. Japonya’ya gelen erzakların zor durumdaki Türk dostlarımıza yardım etmesini temenni ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu