Haber

Erdoğan Seçim Beyannamesini Açıkladı: Ne Söz Verdi?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin seçim beyannamesini açıkladı. Erdoğan, deprem bölgesinde öncelikli olarak 650 bin yeni konut yapacaklarını bildirdi. Erdoğan, ‘Gelir ek aile destek sistemi’ ile hane halkının gelirinin makul düzeyin altına düşmesini önleyeceklerini ve ev hanımlarının emekliliği için takviye sağlayacaklarını açıkladı. Erdoğan gençlere de sözler verdi. Kamu istihdamı için mülakatı kaldıracaklarını belirten Erdoğan, üniversite öğrencilerine bilgisayar ve cep telefonu alımında bir defaya mahsus vergi muafiyeti sağlanacağını, her ay 10 GB bedava internet verileceğini söyledi.

AK Parti Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Adayı Tanıtma Toplantısı Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan ‘Milletin sözü yeter’ demek için Allah’ın izniyle 14 Mayıs arifesinde bir kez daha bir aradayız. Yeter dememiz Kemal Bey’in artık yeter demesi gibi değil. Kardeşlerim, bu uğurda hayatlarını adamış devlet adamlarının emekleri darağacında son bulmuşsa da kalkınma ateşi hiçbir zaman sönmemiştir. Darbeciler bu yangını söndüremedi. Vesayetçilerin kibri bu yangını söndüremedi. Siyasi ve toplum mühendisliği hesaplarıyla yapılan birçok girişim bu yangını söndürememiştir.söz konusu.

“Yaşadığımız her felaket, birliğimizi daha da sıkılaştırmamız gerektiğini gösteriyor”

14 Mayıs seçimlerini tüm İslam aleminin takip ettiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti: İnanıyorum ki bu ekip İslam dünyasının bu heyecanına ortak olacaktır. Allah zaferimizi korusun. Bu ramazan ayına bakarsanız İslam aleminden bir ülke 200 ton hurma gönderiyor. Deprem bölgesinde… Depremzedelerimiz hurma ile iftar etsin diye. Diğeri 100 ton gönderiyor… Bu bir yaklaşım ifadesi. Bu depremden sağ kurtulanlarımızı bu ramazanda yalnız bırakamayız diyorlar. Hem şahsen hem nakit olarak… Türkiye de bu yollarda bu kardeşlerle birlikte yürüdü. Bu yollarda beraber yürüdük, sağanak yağmurda beraber ıslandık… Yaşadığımız her afet, birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmemiz, birliğimize daha çok sahip çıkmamız gerektiğini gösteriyor.ifadeleri kullandı.

Türkiye’nin bu noktada siyasi ve ekonomik esaret çukuruna düşmemek için güçlü olmaktan başka çaresi yoktur.‘ diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Güvenlik ve doğal istikrar açısından giderek istikrarsızlaşan dünyanın da buna ihtiyacı var. Bu nedenle Rusya-Ukrayna savaşında her iki tarafla da müzakere edebilir ve barış olasılığını masada tutabiliriz. Birçok yerde adaletsizlikleri düzeltmek için sahaya inip sonuç alabiliyoruz.

Bu nedenle Balkanlar’da barışın devamının ve uzlaşı yollarının açık tutulmasının teminatı olabiliriz. Bu nedenle herkesin sırtını döndüğü mazlumlara destek olabilir, destek olabiliriz. Bu nedenle Türk Devletleri Teşkilatı gibi stratejik adımlar atabilir, kimseden izin almadan İslam dünyasıyla iş birliğimizi güçlendirebiliriz. Bu nedenle Batı Dünyası ile ilişkilerimizde boyun eğmek yerine haklarımızı ve hukukumuzu savunan dik bir duruş sergileyebiliriz.’

Muhalefeti hedef aldı

Konuşmasının devamında muhalefeti hedef alan Erdoğan, ‘Sayın Kemal toplantıyı neden HDP genel merkezinde yaptı? Acaba kapalı kapılar ardında neler tartıştılar, bunları açıkladılar mı? Teröristleri salıverme sözü verenlerin sonu gelmiyor. 14 Mayıs seçimlerinin en faydalı sonuçlarından biri ülkemiz muhalefetini bu alacakaranlık kuşağından çıkarmak olacaktır. Her seçimin önemli olduğunu ama 14 Mayıs’ın tüm çocukların geleceğini şekillendireceğini asla unutmayacağız. Seçim gününe kadar geçecek her anınızı iyi değerlendirmenizi ve seçim günü sandığa namusunuz olarak bakmanızı istiyorum.dedi.

Verdiği sözleri sıraladı

Erdoğan seçmene vaatlerini şöyle sıraladı:

 • Önceliğimiz 6 Şubat depremlerinde yıkılan şehirlerimizi restore etmek olacak. Toplam 650 bin yeni konut yaparak afetin açtığı yaraları saracağız. Ülkemizin 81 ilini afete dayanıklı hale getireceğiz. Bütüncül risk yönetimi ile ülkemizi sadece depreme değil her türlü tehdide karşı hazırlayacağız.

 • Hastaneleri, çalışanları, genel sağlık sigortası ve hizmetlere erişim kolaylığı ile dünyaya örnek olacak bir seviyeye geldik. Salgın ve şok döneminde bu güçlü sağlık sisteminin işlerliğini hep yaşadık, gördük ve hakkını verdik. Yeni dönemde ilaç ve medikal branşlarında ülkemizin gelişme ve üretim kapasitesini artırarak savunma sanayiinde bir atılım gerçekleştireceğiz.

 • Aile sağlığı, aile diş hekimliği, yatılı bakım ve palyatif bakım gibi hizmetleri ülke genelinde güçlendireceğiz. Sağlık turizminde ise dönem sonunda 3 milyon misafir ve 10 milyar dolar ciro hedefliyoruz.

 • Terör örgütlerinin saflarımız dışında da başlarını ezerek, suç çetelerine göz yummayarak, kamu düzenini bozmayarak halkımızın yarınlarına güvenle bakmasını sağladık. Dünyanın ve bölgemizin içinden geçtiği zorlukların giderek arttığı bir dönemde, önleyici güvenlik çalışmalarıyla Türkiye’nin bir barış ve inanç adası olarak yoluna devam etmesini sağlayacağız.

 • Türk Yüzyılının anahtarı olarak gördüğümüz yeni sivil Anayasamızı yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz. Hukukun üstünlüğünü güçlendirecek reformlara devam edecek, kapsamlı bir yasama reformu için mutabakat zemini arayacağız.

 • Dönüştürücü reformlar ve koruyucu reformlar döneminden, yüksek standartlı demokrasi için tamamlayıcı reformlar dönemine geçeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi toplumumuzun hiçbir kesimine bir yaşam tarzı ve kimlik dayatılmasına izin vermeyeceğiz. Demokratik siyasetin önündeki engelleri kaldırmaya devam ederken, terör örgütlerinin ve vesayet merkezlerinin siyasete müdahalesine göz yummayacağız. Başta Kürt kardeşlerimizi CHP faşizminin, HDP sapkınlığının, PKK zulmünün, geçmişte acı örneklerini yaşamış zulüm düzeninin karanlığına asla ve asla teslim etmeyeceğiz.

“Görüşmeyi iptal ediyoruz”

 • Aile yapımızı her türlü maddi ve manevi takviye ile güçlendireceğimiz gibi tüm sapkın hareketlere karşı da savunacağız. Uygulayacağımız ‘gelir ek aile destek sistemi’ ile hiçbir hanenin gelirinin belli bir düzeyin altına düşmemesini sağlayacağız. Aileyi Koruma Kalkanı Programı ile ev hanımlarının emekliliğini desteklemekten, her ailede en az bir çalışanın olmasını sağlamaya kadar pek çok uygulamayı hayata geçireceğiz.

 • Gençlerimizi aile kurmaya teşvik etmek için onlara eğitimden istihdama, evlilikten çocuk bakımına her alanda maddi katkı sağlayacağız. Bu hedeflere ulaşmak için, kaynağını ülkemizin ürettiği doğal gaz ve petrol gelirlerinden sağlayacak bir Aile ve Gençlik Bankası kuracağız. Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus cep telefonu ve bilgisayar alımlarında vergi muafiyeti sağlayacağız, ayrıca ayda 10 GB bedava internet sağlayacağız.

 • Fakir insanlarımıza takviye yapmanın ötesinde, sosyal yardımlarımızı insanımızın yoksulluğa düşmesini önleyecek bir yaklaşımla yeniden yapılandıracağız. Kültür ve sanat varlıklarımızın her alanda işlenmesini sağlayacak mekanizmaları kurarak ülkemizin potansiyelini en üst düzeyde harekete geçireceğiz.

 • ekonomimiz; Yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla, cari fazlayla büyümeye devam edeceğiz. Enflasyonu yeniden tek hanelere indirerek ülkemizi bu beladan mutlaka kurtaracağız. Memurdan emekliye çalışana kadar tüm çalışanlarımızın fiyatlarını her zaman enflasyonun üzerinde artırarak refah seviyesini yükselteceğiz. 90 milyon turist ve 100 milyar dolar turizm geliri hedefiyle turizmde yatırım ve tanıtıma hız vereceğiz. Ülkemizde halen 300 bin civarında olan uluslararası öğrenci sayısını 1 milyonun üzerine çıkaracağız ve küresel pazarın yüzde 10’unu elde edeceğiz.

 • Bilişim ihracatında 15 milyar dolara ulaşarak ülkemizi bu alanda küresel bir merkez haline getireceğiz. Ülkemizi 1 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine ulaştırma hedefimize ulaşana kadar yatırım, üretim ve ihracat yükünü sırtımıza yükleyeceğiz. Önümüzdeki dönemde yıllık yüzde 5,5 büyüme hızıyla milli gelirimizi bu dönemde önce 1,5 trilyon dolara sonra da asıl hedefimiz olan 2 trilyon dolara çıkaracağız. Kişi başı milli gelirimizi 3 bin 600 dolardan 10 bin 600 dolara çıkardığımıza göre önümüzdeki dönemde 16 bin dolara ve daha üst seviyelere çıkaracağız. Bu büyüme sayesinde 5 yılda 6 milyon yeni istihdam yaratıp işsizlik oranımızı yüzde 7’ye indireceğiz.

 • Kadın ve genç istihdamına özel önem vermeye devam edeceğiz. Görev yükümlülükleri dışında mülakat kaldırılarak gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre kamu alımları yapacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu