Haber

F-16 Blok 70 modernizasyonuna ilişkin son durum netleşti: Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama!

Bilindiği gibi ABD ile Türkiye arasında ciddi bir savaş uçağı krizi yaşanıyor. Türkiye’nin F-35 5’inci nesil savaş uçağını satın alma talebi, Rusya’dan alınan S-400’ler nedeniyle ABD tarafından kabul edilmedi. Bir diğer önemli konu da F-16 Blok 70 modernizasyon kitleriydi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yeni açıklamada durumun güncel durumu bildirildi. Detaylar burada…

F-16 Blok 70 modernizasyonuna ilişkin son durum netleşti: Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama!

F-16 Blok 70 projesi kapsamında Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-16 Blok 30 ve F-16 Blok 50 tipi savaş uçakları, F-16 Blok 70 seviyesine yükseltilecek. Bir nevi filo yenileme hareketi olan Block 70 projesinde Türkiye ile ABD arasında yaşanan sorunlar nedeniyle ilerleme sağlanamadı.

Özellikle F-35 krizi Blok 70 modernizasyon paketi projesinin duraklatılmasına neden oldu. Bu konuyla ilgili olarak TAI tarafından “ÜCRETSİZ” proje kapsamında yerli ve milli modernizasyon paketi projesi başlatıldı. F-16 Blok ÖZGÜR isimli yeni modernizasyon paketiyle F-16 Blok 70 eşdeğeri uçaklar Türk Hava Kuvvetleri filosuna dahil edilecek.

ASELSAN’dan sipariş rekoru: Yeni yüzyıla hızla girdik!

Aletli yaklaşma/iniş ve Keşif Podu (DB-110) özellikleriyle Blok 70 kitinden üstün olan ÖZGÜR için ikinci proje fazına imza atıldı. Ayrıca filoya 70 Blok’u satın almak isteyen Milli Savunma Bakanlığı da konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Bu açıklama şu şekilde: “Bu sürecin bir an önce olumlu ve hızlı bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz. Bu konunun hiçbir koşula tabi olmaması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz.”

Açıklama doğrultusunda ABD ile Türkiye arasındaki teknik çalışmaların tamamlandığı bildirildi. Milli Savunma Bakanlığı, F-35 konusunda ABD’nin tutumuna benzer bir tutumun bir daha ileri sürülmemesi gerektiğini belirterek, yakın gelecekte konunun olumlu sonuçlanmasını umduklarını söyledi.

haber-yenifakili.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu