Ekonomi

Faiz kararı öncesi dolar, euro ve gram altında yeni rekor

Perşembe günü açıklanacak faiz kararı öncesi döviz kurlarında ve kıymetli madenlerde yaşanan yükseliş hareketi yeni rekorları da beraberinde getirdi. Buna göre dolar kuru 26,87 TL’ye, euro kuru 30,30 TL’ye ve gram altın 1,683 TL’ye yükseldi.

FAİZ YÜZDE 15’E ÇIKTI

Yurt içi piyasalarda haftanın en değerli gelişmesi olarak gösterilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı Perşembe günü TSİ 14:00’te açıklanacak. Merkez Bankası geçen ay faiz oranını %15’e çıkarmıştı. Dolar/TL’deki yükseliş ivmesi devam ederken, yurt içi piyasalarda dikkatler Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararına çevrildi.

ALTIN ​​DA REKOR ÇIKARDI

Altın, yatırımcıların Çin’deki durgun toparlanmanın küresel büyüme üzerindeki etkisini değerlendirmesi ve Fed’in nakit sıkma döngüsünün sona yaklaştığına işaret etmesiyle tahvil getirilerinin düşmesinin ardından yükseldi. Spot altının onsu 1.960 dolardan işlem görüyor. Gram altın tarafında ise sabah saatlerinde yeni bir tarihi zirve görüldü. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın 1.684 TL ile rekor kırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu