Haber

Güney Afrika Devlet Başkanı Ramaphosa Anayasayı İhlal Etmekle Suçlandı

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, görevindeyken özel bir çiftlik işlettiği, 2020 yılında bu çiftliğin soyulduğunu kolluk kuvvetlerine bildirmediği, soygunda çalınan paranın kaynağı olduğu gerekçesiyle anayasayı ihlal etmekle suçlanıyor. belirsiz ve çiftliği savunmak için Başkanlık muhafızlarını görevlendirdi.

Devlet televizyonu SABC’nin bildirdiğine göre, ANC Ulusal Yürütme Komitesi, Başkan Cyril Ramaphosa’nın anayasayı ihlal ettiği yönündeki suçlamaları görüşmek üzere toplanacak.

Güney Afrika’nın en zenginlerinden biri olarak kabul edilen Ramaphosa, kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor. Başkan, bu çiftlik soygunu sırasında Afrika Birliği toplantısı için Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bulunduğunu, soygundan bir kazanç elde etmediğini, Cumhurbaşkanlığı muhafızlarının hukuka aykırı olarak konuşlandırılmadığını iddia ediyor.

Ancak Ramaphosa basına yaptığı açıklamada, anayasayı ihlal suçlamalarıyla ilgili nihai kararın ANC’nin Ulusal Yürütme Komitesi tarafından alınacağını ve kendisinin de bu toplantıya katılacağını duyurdu. Muhalefet cephesinde Ramaphosa’nın istifası için çağrılar artıyor.

çiftlik soygunu

2020’de bir grup hırsız, Ramaphosa ile bağlantılı olan Limpopo eyaletindeki bir bufalo çiftliğinden 500.000 ila 4 milyon dolar arasında para çalarak ortadan kayboldu. Bu soygunun alışılmadık bir şekilde kolluk kuvvetlerine bildirilmediği ve çiftliği korumak için Cumhurbaşkanlığı korumalarının görevlendirildiği iddia edildi. Çiftlikten çalınan paranın miktarı ve kaynağı hiçbir zaman resmi olarak açıklanmadı. Bu durum çalınan paraların kayıtsız olduğu tartışmalarına yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu