Haber

İsrail’in Gazze’ye yönelik elektrik ve akaryakıt ambargosu devam ediyor

İsrail’in 2007’den bu yana ablukaya aldığı, 7 Ekim’de elektriğini kestiği ve akaryakıt girişine izin vermediği Gazze Şeridi, akşam saatlerinde derin karanlığa gömüldü.

İsrail, yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ne 2007 yılından bu yana hava, kara ve deniz ablukası uyguluyor.

Ayrıca İsrail, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de başlattığı “Aksa Tufanı” saldırılarının ardından Gazze’ye giden elektriği kesti.

İsrail yönetimi 20 gün boyunca Gazze’ye akaryakıt girişine izin vermedi. Tüm bu nedenlerden dolayı Gazze’de yaşayan 2,3 milyon Filistinlinin büyük çoğunluğu geceyi karanlıkta geçirmek zorunda kalıyor.

Benzin tükenmek üzere olan Gazze Şeridi akşam saatlerinde tamamen karanlık oluyor. Bölgenin bu durumu İsrail’in Sderot kentinden açıkça görülüyor.

Sınırın İsrail tarafındaki yerleşim birimlerinde ışıklar geceyi nispeten aydınlatırken, Gazze’nin kuzeyinde birkaç konuttan gelen zayıf ışık dışında derin bir karanlık hakim.

İsrail’in Gazze’ye attığı bombaların patlaması sonucu oluşan alevler zaman zaman gecenin karanlığını aydınlatıyor.

Gazze’de sağlık sistemi çöktü

Elektrik kesintisi nedeniyle Gazze’de sağlık sistemi çöktü, hastaneler acil servis dışındaki birimlerini kapatmak zorunda kaldı.

Bu hastanelerin yakıtları bitme noktasına geldiği ve yoğun bakımda tedavi gören hastaların büyük risk altında olduğu belirtiliyor.

Tüm bu yaşananlara rağmen İsrail yönetimi, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kamuoyunun davetlerine kulak vermiyor ve Gazze’ye akaryakıt girişine izin vermeyeceğini belirtiyor.

Önümüzdeki günlerde İsrail’in akaryakıt girişine izin vermemesi durumunda Gazze’de yaşayan 2,3 milyon Filistinliyi daha da zor günlerin beklediği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu