Yaşam

Katmanlama, Koku Kombinasyonu Nedir?

Kendi kişiselleştirilmiş kokunuzu yaratmak için simyacı olmanıza gerek yok. Parfüm kaplama sayesinde düşük bütçelerle nadide kokuları üzerinizde taşıyabilirsiniz. Nasıl yapacağımızı birlikte görelim.

‘Önerdiğimiz ürünleri seveceğinizi umuyoruz! Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Onedio sayfadaki bağlantılardan gelir elde edebilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Onedio sorumlu değildir.’

Bu içerik 29.01.2023 tarihinde oluşturulmuştur, bu içeriğe ulaştığınız zamana göre listelenen eserlerin fiyatlarında değişiklik olmuş olabilir.

1. İmza kokunuzu bulmak, samanlıkta iğne bulmaktan daha zordur.

Kişiselleştirilmiş bir kokuya sahip olmak, sosyal ortamda bir rutin haline geldi. Kendiniz için bir parfüm denemediğiniz halde kendinize uygun bir parfüm bulamıyorsanız, sizin için etkili olacak formül: Katmanlama.

2. Katmanlama Nedir?

Koku karışımı, parfüm kombinasyonu veya koku kokteyli. Adı ne olursa olsun, iki veya daha fazla kokuyu karıştırma sanatı, insanların yüzyıllardır kullandığı gözden kaçan bir tekniktir. Basit bir ifadeyle, parfümü katmanlamak, yeni, kişiselleştirilmiş bir koku yaratmak için iki kokuyu bir araya getirmek veya dayanıklılığını artırmak için diğer vücut yapıtlarını kokuyla katmanlamak anlamına gelir.

3. İkinci olarak parfümü sürmeden önce parfümün aynı kokusu veya benzer notaları ile vücut çalışmaları yapmak demektir.

Yani ya farklı kokuları kullanarak yeni bir koku yaratacaksınız ya da aynı kokunun farklı eserlerini kullanacaksınız. Genellikle ilk seçenek daha sık kullanılır.

4. Özel kokular kişinin kişiliğini yakalar.

Koku alma hafızası, insan beyninin odak noktasıdır. Bir kokuyu bir insanla ilişkilendirdiğinizde, o kokuyu tekrar duyduğunuzda o kişi ve anılarınız gelir aklınıza.

5. Parfüm katmanını burnunuz için bir ruh hali halkası olarak düşünün.

Başka bir deyişle, kişiliğinizi veya nasıl hissettiğinizi yansıtmak için özel bir kokuyu özel olarak harmanlama özgürlüğüne sahipsiniz.

6. Peki parfüm katlama tam olarak nasıl yapılıyor?

Duştan çıkar çıkmaz bu işleme başlayabilirsiniz. Vücut losyonlarınızı ve parfümlü kremlerinizi orijinal parfümünüze göre seçebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağımızı daha sonra açıklayacağız.

7. Parfümleri katmanlamak, iki parfümü doğrudan üst üste püskürtmek anlamına gelmez.

Bir kokuyu bileklerinize, diğerini boynunuza sıkabilirsiniz. Farklı kombinasyonlarla oynayın ve denemekten korkmayın. Genel bir kural olarak, daha hafif kokuları etkisiz hale getirmemek için önce daha ağır kokular püskürtülmelidir.

8. Katmanlamanın birkaç yolu vardır.

En kolayı, misk veya vanilya gibi tipik temel notalar etrafında oluşturulmuş epeyce basit koku bulmak ve ardından üstüne daha karmaşık bir şey eklemektir. O zaman favori bir karışım yapmak için iyi bir şansınız olacak.

9. Diğer bir seçenek de mevcut kokunun üstüne veya altına tek notalı bir parfüm kullanmaktır.

Örneğin, çok sevdiğiniz bir narenciye kokunuz varsa ama bunun kalıcı olduğunu düşünmüyorsanız altına sandal ağacı, sedir ağacı veya benzeri bir şey koyabilirsiniz.

10. Üst nota, püskürttüğünüzde hızla kokladığınız şeydir.

Orta nota, kokunun kalbidir ve genellikle daha sıcak ve yumuşaktır. Ve son olarak dip nota, burnunuza çarpan ve saatlerce sizinle kalan son şeydir.

11. Deneyin ve eğlencenin tadını çıkarın!

Klasik kombinasyon örnekleri vanilya, reçineler ve bergamot, gül ve paçuli veya narenciye bitkileridir. Kokularınızı birleştirmeye başlarken bu notları aklınızda bulundurun.

Daha önce hiç kokuları katmanlamadıysanız, ortak bir notaya sahip iki kokuyu (örneğin yasemin) birleştirmeyi deneyin ve oradan devam edin. Veya maceracıysanız, baharat ve vanilya gibi iki veya daha fazla zıt kokuyu birleştirmeyi deneyin.

12. Doğru ya da yanlış yoktur!

Parfüm yaratmak bilimin bir parçasıdır ama aslında bir sanattır. Bir duyguyu diğerine dönüştürme sanatı.

13. Hangi kokuları üst üste koymaktan kaçınmalısınız?

Parfüm katmanlama çok açık fikirli bir süreçtir, ancak bunun bazı püf noktaları vardır. Çok ağır ve baş döndürücü iki kokuyu bir arada kullanmaktan kaçının. Birlikte kullanıldıklarında ezici olabilirler.

14. Katmanlama sırasında aşırı doygunluk istemezsiniz.

Aşırı derecede ağır ve karışık iki parfümünüz varsa ve bunları birbirine karıştırırsanız, bazı bileşenleri paylaşmaları muhtemeldir ve sonuç hoş olmayabilir.

15. Son olarak temel kurallara bağlı kalarak parfümlerinizi karıştırın ve deneyin.

Kokunun kişiliğinizi yansıttığını hissettiğiniz an hazırsınız demektir.

Hoşunuza gidebileceğini düşündüğümüz bazı kombinasyonlara bir göz atalım:

16. Dayaens ve Akkor

Dayaens’in yoğun ve unutulmaz kokusunu Incandessence’ın zarif kokusuyla birleştirin.

Dayaens’e buradan, Incandessence’a ise buradan ulaşabilirsiniz.

17. Gizlilik ve Aşk Dileği

Privacy’nin kadınsı ve seksi kokusunu Wish Of Love’ın erkeksi kokusuyla birleştirin.

Gizlilik’e buradan ve Wish Of Love’a buradan erişebilirsiniz.

18. Calvin Klein Euphoria ve Avon Uzakta

Avon Far Away’in pudramsı kokusu ve Calvin Klein Euphoria’nın çiçeksi kokusu imza kokunuz olabilir.

Calvin Klein Euphoria’yı buradan ve Avon Far Away’i buradan satın alabilirsiniz.

19. Farmasi Hera ve Givenchy Ange Ou Demon Le Secre

Givenchy Ange Ou Demon Le Secre’nin gizemli cazibesini Farmasi Hera ile birleştirin. Le Secre yeşil çay, İtalyan Kış Limonu, Şakayık, Yasemin, Lotus, Paçuli, Sarı Ağaç, Beyaz Misk içerir. Hera’nın çiçeksi kokusu ile hafif bir koku elde edebilirsiniz.

Givenchy Ange Ou Demon Le Secre burada,

Farmasi Hera burada!

20. Versace Eros Femme ve Algıyı Dökün

Limonun saf akoruyla sunulan ve yasemin, şehvetli ve yumuşak ahşaplarla zenginleştirilen Versace Eros, Perceive ile yeni zirvelere ulaşabilir.

Pour Femme’ye buradan, Perceive’e buradan ulaşabilirsiniz.

21. Calvin Klein Takıntısı ve Issey Miyake Leau Dissey Femme

Oryantal notalara ve saf çiçeksi, misk ve odunsu bir koku olan Leau Dissey Femme takıntısı, güzel bir parfüm kombinasyonu olabilir.

Buradan Calvin Klein Takıntısı,

Issey Miyake Leau Dissey Femme’yi buradan satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu