Ekonomi

Kazanç çağrısı: Keysight Technologies 2. çeyrek beklentilerini aştı, büyümeyi hedefliyor

Keysight Technologies Inc. (KEYS) 2024 mali yılının ikinci çeyreğinde 1,2 milyar dolar gelir ve 1,41 dolar hisse başına kazanç (EPS) ile analist beklentilerini aşarak başarılı bir ikinci çeyrek geçirdiğini açıkladı. Şirket yılın ikinci yarısında mütevazı bir gelir artışı beklemekte ve araştırma ve geliştirme (AR-GE) ve birleşme ve satın almalara (M&A) yaptığı stratejik yatırımlarla, Spirent Communications’ın yakın zamanda satın alınması ve Riscure’un tamamlanan satın alımı da dahil olmak üzere, yaklaşan teknoloji trendlerinden yararlanmak için kendini konumlandırmaktadır.

Önemli Çıkarımlar

 • Keysight Technologies’in 2. çeyrek geliri 1,2 milyar dolara ulaşırken, EPS 1,41 dolar ile piyasa beklentilerini aştı.
 • Şirket yılın ikinci yarısında mütevazı bir büyüme beklerken siparişler sabit kaldı.
 • İletişim Çözümleri Grubu’nda gelir düşüşü görülürken, Elektronik Endüstriyel Çözümler Grubu istikrarını korudu.
 • Keysight çeyreği 1,7 milyar dolar nakit ve nakit benzerleri ile kapattı.
 • Şirket 3. çeyrek gelirinin 1,180 milyar dolar ile 1,200 milyar dolar arasında ve EPS’nin 1,30 dolar ile 1,36 dolar arasında olacağını tahmin ediyor.
 • Spirent Communications ve Riscure’un satın alınması gibi Ar-Ge ve birleşme ve satın almalara yapılan stratejik yatırımlar ana odak noktalarıdır.
 • Keysight, ABD’deki havacılık ve savunma sektöründe ve Asyalı otomobil üreticileriyle büyümeye öncelik veriyor.
 • Şirket, uzun vadeli büyüme stratejisine ve genişleyen yapay zeka fırsatına güveniyor.

Şirket Görünümü

 • Keysight üçüncü çeyrek gelirinin 1.180 milyar dolar ile 1.200 milyar dolar arasında değişmesini bekliyor.
 • Şirket, yılın ikinci yarısında siparişlerde mütevazı bir iyileşme konusunda iyimser.
 • Keysight, erken Ar-Ge ve çeşitli uygulama setleriyle büyümeyi hedefliyor.
 • Yapay zeka veri merkezi fırsatı, Keysight’ın müşterilerle aktif olarak işbirliği yaptığı ilk aşamalarında.

Ayıya Yönelik Önemli Noktalar

 • İletişim Çözümleri Grubu’nun geliri çekirdek bazda %10 azalmıştır.
 • Elektronik Endüstriyel Çözümler Grubu’nun geliri çekirdek bazda %17 azaldı.
 • Gelir, uzun vadeli birikmiş iş kalemlerinin daha büyük bir yüzdesi nedeniyle potansiyel ters rüzgarlarla karşı karşıyadır.

Yükselen Önemli Noktalar

 • Keysight, 1,7 milyar dolarlık nakit ve nakit benzerleri ile güçlü bir nakit pozisyonunu koruyor.
 • Şirketin faaliyet marjı çekirdek bazda %24 ile %25 arasında gerçekleşerek beklentilerin üzerinde bir performans gösterdi.
 • Keysight, sektör yapay zekayı geniş ölçekte benimserken rekabetçi konumuna ve portföy gücüne güveniyor.

Eksiklikler

 • İkinci çeyrekte daha yüksek vergi ödemeleri ve daha yavaş tahsilatlar nedeniyle daha düşük serbest nakit akışı rapor edildi.
 • Şirket, 2024’teki düşüş nedeniyle gelir artışı için zaman çizelgesinin uzayabileceğini kabul ediyor.

Soru ve Cevaplarda öne çıkan noktalar

 • CEO Satish Dhanasekaran, büyüme için erken Ar-Ge’nin ve çeşitli uygulama setlerinin önemini vurguladı.
 • Yazılım ve hizmetler toplam gelirin %40’ını oluşturuyor ve bu oranı daha da yukarı çekmeyi planlıyor.
 • CFO Neil Dougherty, serbest nakit akışı beklentisinin spesifik olmadığını ancak hedefin GAAP dışı net gelirden yüksek bir dönüşüm olduğunu belirtti.
 • Son satın almalardan kaynaklanan entegrasyon ve işlem maliyetleri nedeniyle serbest nakit akışı dönüşümü üzerinde geçici etkiler bekleniyor.

Keysight Technologies, mevcut mali yıldaki bazı zorluklara rağmen gelecekteki büyüme için stratejik olarak kendini konumlandırıyor. Ar-Ge yatırımlarına ve seçici birleşme ve satın almalara odaklanan şirket, uzun vadeli büyüme stratejisine ve gelişen teknolojik ortamdan yararlanma yeteneğine güveniyor.

InvestingPro İçgörüleri

Keysight Technologies Inc. (KEYS), 2024 mali yılının ikinci çeyreğinde güçlü nakit pozisyonu ve uzun vadeli büyüme stratejisine olan güvenin sinyalini veren stratejik satın almalarla dayanıklılık gösterdi. Şirketin finansal sağlığı ve piyasa performansı hakkında daha kapsamlı bir görüş sağlamak için InvestingPro’dan temel ölçümleri ve içgörüleri derledik.

InvestingPro Veri metrikleri, Keysight’ın 27,89 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu ve 29,33’lük Fiyat/Kazanç (F/K) oranıyla şirketin kazanç potansiyeline ilişkin yatırımcı duyarlılığını yansıttığını gösteriyor. Fiyat/Defter (F/D) oranı 5,69’dur ve bu da piyasanın şirketin varlıklarına hisse fiyatına kıyasla olumlu bir değer biçtiğini göstermektedir. 2024’ün 2. çeyreği itibariyle son on iki ayda gelir artışındaki %7,55’lik düşüşe rağmen, şirketin brüt kâr marjı %64,16 ile güçlü seyrini koruyor ve bu da satışlara kıyasla etkin maliyet yönetimine işaret ediyor.

Bir InvestingPro İpucu, analistlerin cari yılda satışlarda düşüş beklerken, Keysight’ın son on iki ayda kârlılığını koruduğunu vurguluyor. Bu durum, şirketin %23,89’luk faaliyet geliri marjı ile de destekleniyor ve bu da makalede şirketin güçlü faaliyet marjına ilişkin olarak vurgulanan yükselişle uyumlu.

Göz önünde bulundurulması gereken bir başka InvestingPro İpucu da Keysight’ın hissedarlara temettü ödememesidir; bu da Keysight’ın stratejik Ar-Ge ve birleşme ve satın alma faaliyetlerinin de gösterdiği gibi, kazançlarını büyüme için işletmeye yeniden yatıran şirketler arayan yatırımcılara hitap edebilir.

Daha derinlemesine analiz ve ek InvestingPro İpuçları arayan okuyucular, daha fazlasını keşfetmek için https://www.investing.com/pro/KEYS adresini ziyaret edebilirler. InvestingPro’da Keysight’ın finansal durumu ve gelecek beklentileri hakkında daha geniş bir bakış açısı sağlayan 6 ipucu daha mevcut. Bu bilgilere erişmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanabilirsiniz.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu