Teknoloji

NASA’dan, uzayda yeni bir rekor

Artemis 1 Orion mürettebat aracı, bir NASA uçuşu için yeni bir rekor kırdı. Cumartesi günü Orion, daha evvel insan astronotları taşımak için tasarlanmış rastgele bir uzay aracından daha uzağa uçtu ve 1970 yılında Apollo 13 tarafından belirlenen evvelki rekoru geride bıraktı. Orion, Dünya’dan yaklaşık 401.798 kilometre uzağa ulaştı.

Orion uzay aracı entegrasyon yöneticisi Jim Geffre, “Artemis I, Orion’un sistemlerini zorlamak için tasarlandı ve biz bunu yapmanın nitekim yeterli bir yolu olarak uzak bir retrograd yörüngeye karar verdik” dedi ve devam etti: “Tam da o denli oldu ve sahiden büyük yörüngeyle, Ay’ın üzerindeki yüksek irtifayla, Apollo 13 rekorunu geçmeyi başardık. Lakin daha da kıymetlisi, keşif sonlarını zorlamak ve uzay araçlarını daha evvel hiç yapmadığımız kadar uzağa göndermekti.

Rekoru kırabilecek tüm misyonlar ortasında Artemis 1’in en uygun adaylardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Space.com’un da belirttiği üzere, Apollo 13’ün orijinal uçuş planı rekor kıran bir uçuş gerektirmiyordu. Apollo 13’ün Odyssey komuta modülü, Dünya’dan 400.171 kilometre uzakta bir önceki rekoru ancak görev ortasında meydana gelen bir patlamanın NASA’yı yeni bir dönüş rotası belirlemeye zorlamasından sonra gerçekleştirmişti.

Aquarius Ay Modülündeki hudutlu oksijen kaynağıyla NASA’nın Apollo 13’ü mümkün olan en kısa müddette Dünya’ya geri götürmesi gerekiyordu. Ajans sonunda Apollo 13’ü Dünya’ya geri getirmek için Ay’ın yerçekimini kullanan bir uçuş yoluna karar verdi. Astronotlar Jim Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise‘in sağ salim dönüşünde kritik önem taşıyan NASA personelinden biri de Arturo Campos‘du. Komuta ve Hizmet Modülüne Dünya’ya dönmesi için yeterli gücü veren acil durum planını yazdı. Artemis 1, merhum Arturo’nun ismini taşıyan bir “Moonikin” test modeli taşıyor.

Bu haftanın başlarında Orion, Ay’ın yanından geçişini tamamladı. Uzay aracı uydunun etrafında yarım tur attıktan sonra Dünya’ya gerçek seyahatine başlayacak. NASA, Orion’un 11 Aralık’ta San Diego kıyılarına düşmesini bekliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu