Haber

NATO’nun Türkiye’ye destek ziyareti: Yan yana durma zamanı

Türkiye’yi sarsan iki büyük depremin ardından NATO, Ankara’ya en üst düzeyde destek ziyareti aldı. Stoltenberg, Çavuşoğlu ile görüşerek takviye bildirisini Türkiye’ye iletti.

“NATO TOPRAKLARINDA GÖRÜNEN EN BÜYÜK AFET”

Stoltenberg yaptığı açıklamada, “Sizi bir kez daha görmek büyük zevkti. İttifakımıza gösterdiğiniz bağlılık için de teşekkür etmek istiyorum. Türkiye ve Suriye’ye dayanışma mesajı göndermek için buradayım. ittifakımızın topraklarında NATO’nun kuruluşundan bu yana yaşanan en ölümcül, en korkunç felaket.

“NATO İTTİFAKLARI GERÇEK PLAN VERMEYE DEVAM EDİYOR”

NATO adına en derin ve içten başsağlığı dileklerimi iletmek isterim. Türkiye’de ilk acil durum faaliyetlerini gerçekleştirenlerin cesaretini de alkışlamak isteriz. Farklı ülkeler tarafından binlerce yardım ve acil durum arama kurtarma ekibi gönderildi. NATO müttefikleri desteklerini sunmaya devam ediyor. Askeri uçaklar, uluslararası yardımları buraya ulaştırmak için gece gündüz çalışıyor. Yan yana durma zamanı.”

“PAKİSTAN’DAN 20 BİN KIŞLIK ÇATI İSTENİYOR”

Mevlüt Çavuşoğlu Açıklamada, “Ülkemize barınma imkânı sağlamak için birlikte çalışıyoruz. Dün NATO’dan müttefiklerimizin stratejik hava kabiliyetlerini acilen harekete geçirmesini istedik. Pakistan’da 20 bin kışlık çadırın teslimi talep edildi. Getirmek için çalışıyoruz. Bu çadırları hızla ülkeye gönderin.” söz konusu.

GENEL SEKRETER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK

“Sayın Genel Sekreterimiz bugün Cumhurbaşkanımızla da görüşecek” diyen Çavuşoğlu, “Görüşmenin ardından bölgeye gidecekler. Orada kendilerini Bakan Akar karşılayacak. NATO’nun sağlayacağı sığınakların yerini de görecekler. Bu ikili görüşmeyi yapma fırsatı bulduğumuzda bölgesel bazı konuları da gündeme getirdik.” açıklamalarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu