Ekonomi

Oxfam: Milyarderler 2020’den sonra yüzde 34 zenginleşti

Oxfam, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yıllık toplantısı kapsamında “Inequality Inc” başlıklı raporunu yayınladı.

Raporda, 2020’lerin başında liderlerin dünyayı daha sert, yeni ve daha adil bir tarafa çekme fırsatının olduğu ancak bunun şu anda gerçekleşmediğine dikkat çekildi. 2020 yılı itibarıyla “on yıllık bir bölünmenin başlangıcı gibi görünen” bir dönemden geçtiğimizi belirten raporda, eşitsizliğin derinleştiği bu dönemde ekonomik tahayyülün daraldığı belirtildi.

Raporda, “(2020 sonrası) Sadece üç yıl içinde küresel bir salgın, savaş, hayat pahalılığı krizi ve iklim çöküşü yaşadık. Her kriz, zenginlerle yoksulluk içinde yaşayanlar arasındaki uçurumu daha da genişletti.” ifadelere yer verildi. 2020 yılında dünya genelinde pek çok insanın çok ciddi zorluklarla karşılaştığına vurgu yapan raporda, 2019 yılına göre 4,8 milyar insanın daha yoksul olduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca Küresel Kuzey ile Küresel Güney arasındaki eşitsizliğin son 25 yılda ilk kez arttığına dikkat çekildi.

Yüz milyonlarca insanın maaşları nedeniyle satın alma gücünün düşmeye devam ettiğine vurgu yapan raporda, bu durumun daha uygun bir gelecek umutlarını ortadan kaldırdığının altı çizildi.

Raporda ayrıca “süper zenginlerin neden olduğu iklim çöküşünün” küresel eşitsizliği önemli ölçüde artırdığı belirtildi.

Zengin daha da zengin oldu

Raporda, 2020’den bu yana aşırı servette keskin bir artış yaşandığı belirtildi. 2020 sonrasında milyarderlerin, 10 yıllık krizin başlangıcına kıyasla 3,3 trilyon dolar yani yüzde 34 oranında zenginleştiği, servetlerinin ise yüzde 3 oranında arttığı belirtildi. enflasyon oranının çarpımı.

Raporda, büyük şirketler için son 20 yılın olağanüstü kârlı geçtiği, kârlılık oranının son birkaç yılda daha da arttığı, en büyük şirketlerin 2021 ve 2022 ile 2023 yıllarında kârlarının yüzde 89 arttığı belirtildi. en karlı yıl olarak tüm rekorları kıracak. belirtildi.

Raporda ayrıca bu kârların yüzde 82’sinin genellikle her toplumdaki en zengin insanlar arasında yer alan hissedarların yararına kullanıldığı da vurgulandı.

Yüzde 1 küresel finansal varlıkların yüzde 43’üne sahip

Raporda dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesiminin tüm küresel finansal varlıkların yüzde 43’üne sahip olduğu da yer aldı.

Raporda, dünya genelinde erkeklerin kadınlardan 105 trilyon dolar daha fazla servete sahip olduğu ve bu servet farkının ABD ekonomisinin büyüklüğünün 4 katından fazlasına eşdeğer olduğu belirtildi.

Raporda, en zengin yüzde 1’lik kesimin, insanlığın en yoksul üçte ikilik kesimiyle aynı oranda karbon kirliliğine neden olduğunun altı çizildi.

Eşitsizliğin hemen her ülkede ve küresel düzeyde çok yüksek olduğuna dair geniş bir görüş birliğinin bulunduğu belirtilen raporda, 2023 yılında eski Birleşmiş Milletler (BM)’den Jayati Ghosh ve Thomas Piketty’nin de aralarında bulunduğu dünyanın önde gelen ekonomistlerinin, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası çalışanlarını, eşitsizliğin azaltılmasına yönelik net hedefler belirlemeye davet etti.

Küresel kural ve normların belirlenmesinde en güçlü ülkelerin özel sorumluluğa sahip olduğunun vurgulandığı raporda, Brezilya liderliğindeki G20’nin rolü ve Küresel Güney ülkelerinin BM’deki çabalarının, ulusal sorunların üstesinden gelmeye yönelik çok taraflı eylemler için hayati fırsatlar sunduğu belirtildi. ve küresel eşitsizlik.

Hükümetlere olağanüstü zenginlerle geri kalanlar arasındaki “uçuru azaltma” çağrısı

Raporda, Oxfam’ın hükümetlere inanılmaz zenginlerle toplumun geri kalanı arasındaki uçurumu hızlı ve radikal bir şekilde azaltma çağrısında bulunduğu belirtildi.

Bu nedenle dinamik ve etkin bir devlet yapısının çok şirketli güce karşı en iyi siper olduğu ifade edilen raporda, hükümetlerin sağlık ve eğitimi kozmik açıdan güvence altına almanın yanı sıra kamuya sunulan ürünleri ve bunların seçeneklerini de araştırması gerektiği vurgulandı. Elektrikten ulaşıma kadar birçok dal var.

Rapor, hükümetlerin tekelleri kırmaları ve patent kurallarını demokratikleştirmek de dahil olmak üzere şirketlerin gücünü dizginlemeleri gerektiğine işaret ederken, “bu aynı zamanda geçinmeye yetecek ücretlerin düzenlenmesini, CEO maaşlarına tavan getirilmesini ve süper zenginler ve şirketlere kalıcı servet dahil olmak üzere yeni vergiler verilmesini de içerecek. ve aşırı kâr vergileri.” “Oxfam, dünyadaki milyonerlere ve milyarderlere uygulanacak bir servet vergisinin yılda 1,8 trilyon dolar getirebileceğini tahmin ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu