Haber

Özel gereksinimli öğrenciler Ege’de sporla buluştu

Ege Üniversitesi (AB) Spor Bilimleri Fakültesi, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bornova Gençlik Merkezi, Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu, Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu, Türkiye Görme Engelliler Federasyonu ve ilçe belediyeleri “Engelsiz Kampüs: Spor ve Farkındalık Şenliği” Düzenlendi. EÜ Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Anabilim Dalı Arş.Gör. Gör. Meral Sevinç Tırpan sorumluluğu üstlendi. AB Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, antrenörler, engelli sporcular ve ailelerinin yanı sıra öğrenciler de etkinlik kapsamında özel gereksinimli öğrenciler; küçük voleybol, basketbol, ​​masa tenisi, bocce, halat çekme, mısır deliği, aktivite parkurları, barbekü dallarında yeteneklerini sergilediler. Daha sonra özel gereksinimli öğrenciler dans gösterilerini izleyicilere sundular.

“Sürdürülebilir bir projeyi hayata geçirdik”

Sosyal sorumluluk projesi hakkında bilgi veren Arş. Görmek. Meral Sevinç Tırpan, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle böyle bir etkinliği gerçekleştirdik. Bu anlamlı günde düzenlediğimiz etkinliğe yüzlerce engelli sporcu katıldı. Etkinliğimizde üniversite öğrencilerimizi bu konuda bilinçlendirmeyi amaçladık. Üniversite öğrencilerimize bu tür etkinliklerle farklı bakış açıları kazandırarak kendi alanlarında engellilere özel çalışmalar yapabilmelerini temenni ediyoruz. Özel Sporcular İl Temsilcisi Ersin Engin ile bir ders kapsamında filizlenen ve paydaşlarımızın katılımıyla gerçekleşen bu düzenlemeye öncülük etmek benim için bir onurdu. Sürdürülebilir bir proje olarak düzenlediğimiz festivalimiz ile üniversitemiz öğrencileri özel ve güzel dostlarla daha sık bir araya gelerek projemizin ayak seslerini duyuracaklar” dedi.

Festival hakkında bilgi veren Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu İzmir İl Temsilcisi Ersin Engin, “2022 yılında Bölge Şampiyonaları kapsamında İzmir’de yaklaşık sekiz etkinlik gerçekleştirdik. Bugün Ege Üniversitesi kapılarını bize açtı. Katılımcıların burada bulunması bizim için çok değerli. Etkinliğimizi klasik hale getirmek istiyoruz. Festivalimizi düzenlememizi sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak, Federasyon Liderimiz Birol Aydın, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Timuçin Gençer ve Spor Bilimleri Fakültesi Arş. Görmek. Meral Sevinç Tırpan’a teşekkür etmek istiyorum” dedi.

İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Sportif Etkinlikler Birimi Şube Müdürü Enver Yılmaz, “Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ile birlikte bu etkinliği düzenledik. Şu anda özel sporcular, işitme engelliler, görme engelliler ve bedensel engelliler olmak üzere dört farklı engelli grubumuz var. Ege Üniversitesi’ne ev sahipliği için teşekkür ederiz.”

Şenlik sonunda sporculara Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan tarafından katılım belgeleri ve madalyaları takdim edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu