Haber

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yılmaz, Tanzanya Parlamentosu Bütçe Komisyonu’nu kabul etti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Tanzanya Millet Meclisi Bütçe Komisyonu heyetiyle bir araya geldi.

Plan ve Bütçe Kurulu salonunda düzenlenen resepsiyonda konuşan Yılmaz, Türkiye’nin Tanzanya’ya değer verdiğini ve kalkınma hedeflerinin takdirle takip edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılında Tanzanya’yı ziyaret ettiğini ve bu ziyaretin ikili ilişkilere ivme kazandırdığını belirten Yılmaz, TİKA’nın Darüsselam ofisinin de bu kapsamda açıldığını hatırlattı.

Tanzanya’nın 2017’de Ankara’da büyükelçilik açmasının önemli bir gelişme olduğunu ve ilişkilere kolaylıklar getirdiğini vurgulayan Yılmaz, karşılıklı üst düzey temasların sürdüğünü söyledi.

Parlamentolar arası ilişkilerin önemine işaret eden Yılmaz, Türkiye’de bir dostluk kümesi oluşmasına rağmen bunun Tanzanya’da olmadığını söyledi. En kısa zamanda bir dostluk grubu kurmanızı bekliyor ve umuyoruz” dedi. Yılmaz, ilişkilerin de gelişeceğini söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 294 milyon dolar olduğunu ve bu yılın ilk 8 ayında 230 milyon dolara ulaştığını belirten Yılmaz, “Geçmişe göre bunlar önemli rakamlar ama bizim bulunduğumuz yere göre çok yetersiz. Önümüzdeki yıllarda milyarlarca dolardan bahsetmemiz gerekiyor. Bu nedenle ikili ticaret hacmimizi artıracağız. Bu noktada anlaşmalar önemli” dedi.

Gündemde ikili vergilendirme tedbiri konusunda mutabakata varıldığına dikkati çeken Yılmaz, bu anlaşmanın ilk adım olarak kabul edilmesinin faydalı olacağını söyledi.

Yılmaz, Türk şirketlerinin Avrupa ülkelerinin şirketlerinden farklı olarak KOBİ’leri ve yerel becerileri desteklediğini, bu sayede kalıcı ilişkilerin geliştirildiğini ifade etti.

Türkiye’nin geçmişinde sömürgeci bir anlayışın olmadığına işaret eden Yılmaz, “Türkiye’nin Afrika’da olmasından rahatsızlar. Biz onları rahatsız etmeye devam edeceğiz.” dedi.

İki yüzlü bir örgüt olan FETÖ’nün Tanzanya’da okulları olduğunu vurgulayan Yılmaz, FETÖ’nün sadece Türkiye için bir tehdit olmadığını söyledi.

Tanzanya’nın FETÖ’ye karşı dikkatli olmasını tavsiye eden Yılmaz, okulların Türkiye’nin desteklediği Maarif Vakfı yapısına devredilmesinin faydalı olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu