Haber

Süper Lig’de gerilim artıyor! F.Bahçe’den Erman Toroğlu’nun açıklamaları için TFF’ye çağrı

Bu sezon Süper Lig’e fırtına gibi başlayan ve namağlup yoluna devam eden Fenerbahçe, Erman Toroğlu’nun açıklamaları için TFF’ye çağrıda bulundu.

“KAYITLAR VAR, CÜNEYT ÇAKIR’DA VAR”

Ünlü yorumcu Erman Toroğlu programda, “Türkiye Futbol Federasyonu’nda yetkili bir kişi olan Cüneyt Çakır ile konuşuyorlar. Şimdi yetkili bir kişinin adını vermeyeceğim, ismi elimde. Cüneyt Çakır, ‘Ne var’ dedi. diyorsun ki, bütün VAR kayıtları elimde, sen neden bahsediyorsun!’ “Garip değil mi? Cüneyt Çakır’ın tüm VAR kayıtları var. Bunu bana söyleyen kişiye programda söyledim. ‘Yarın mahkemede yalnız kalmayacağım’ dedim, ‘Yalnız kalmayacaksın’ dedi. Cüneyt Çakır’ın tüm VAR kayıtları var. Ben karışmayacağım” dedi.

FENERBAHÇE AÇIKLAMA YAPTI

Ligde yoluna kayıpsız devam eden ve bu sezonun en büyük şampiyonluk adaylarından biri olan sarı-lacivertli ekip, Toroğlu’nun açıklamalarına değinerek TFF’ye davette bulundu.

İşte o açıklama;

Konu: A 21 Ekim 2023 SporTelevizyon kanalında öne sürülen bazı iddialara ilişkin soruşturma talebiyle ilgili.

Açıklamalar:

Özetle, geçtiğimiz hafta Federasyonunuza ilettiğimiz 19 Ekim 2023 tarihli mektubumuzda; Son günlerde kamuoyunda gündeme gelen bazı tezlerin araştırılmasını talep ettik. Bahsi geçen tezler arasında; VAR kayıtlarının dönemin MHK Başkanı Lale Orta tarafından Kulüp Başkanımız Sayın Ali Y. Koç’a sunulması gibi gerçeği yansıtmayan açıklamalar vardı. Temennimiz, gerçekçi olmayan bu iddia ve ayrıca 4 Ekim 2023 tarihinde Etik Kurul’a yaptığımız başvurularla ilgili Federasyonunuzun titiz bir inceleme yapmasıdır.

Ne yazık ki, üzerinden bir hafta bile geçmeden 21 Ekim 2023’te A Spor televizyonunda hakemler ve Merkezi Hakem Kurulu (MHK) üyeleri hakkında bir takım tezlerin daha ortaya atıldığı dikkatimizi çekti. Söz konusu tezlerin ortaya konulduğu televizyon programının tam yayınını bu yazımızın ekinde dijital formatta dikkatlerinize sunuyoruz. Özetlemek gerekirse, söz konusu programın özellikle 53. dakikasından sonra ortaya atılan tezler, VAR kayıtlarının yetkisiz kişilerle paylaşılmasıyla ilgili. Bu şekilde yapılacak işlem, Futbol Disiplin Talimatı’nın ‘Talimatlara Aykırı Hareket Etmek’ başlıklı 46’ncı maddesi, ‘Belgelerin Haksız Kullanımı’ başlıklı 47’nci maddesi, ‘Sahtecilik ve Yanıltma’ başlıklı 48’inci maddesi, ‘Sahtecilik ve Yanıltma’ başlıklı 55’inci maddesi uyarınca yapılacaktır. Davranış kuralları’. ‘Yarışma Sonucunu Etkilemek’ başlıklı 56. madde ile ‘Görevi İhmal ve Kötüye Kullanma’ başlıklı 59. maddesinin ihlal edildiği tespit edildi. Öte yandan konuyla ilgili diğer hukuki kaynakların da Futbol Disiplin Talimatı ile sınırlı olmamak üzere MHK Talimatı’nın 40. ve 81. maddeleri arasında yer aldığı görülmektedir.

Ekteki dijital ortamda sunuma konu olan programın ilgili kısmı incelendiğinde yukarıda belirtilen disiplin ihlallerinin işlenmiş olabileceği anlaşılmaktadır. MHK Talimatı’nın 5/1-(k) maddesi hükmü gereğince hem İdare Meclisinizin hem de MHK’nın gerekli soruşturma ve soruşturma süreçlerini başlatması kaçınılmazdır. Bu bağlamda gerekli görülmesi halinde bu dilekçenin heyetiniz tarafından MHK’ya gönderilmesini de talep ediyoruz.

Kulübümüzün çıkarlarından ziyade, ülkemiz futbolunun değerini artırmak amacıyla, daha temiz ve adil bir oyun için devam eden çalışmalarımızın takipçisi olacağımızı bildirir, saygılarımızı sunarız.

Burak Çağlan Kızılhan

Genel Sekreter

Yönetim Kurulu Üyesi

Kaynak: Haberler.com / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu