Ekonomi

Tarihi bir fırsatı kaçırmak! Yapılandırma ile onlar da emekli olabilecek

Primden vergi borcuna kadar milyonlara nefes aldıran yapılandırmada başvuru süresi 1 ay uzatıldı. SGK’ya toplum sigortası primi, isteğe bağlı sigorta borcu olan işveren, Bağ-Kur’lular ve primlerini kendileri ödeyenler de süre uzatımı ile ödeme kolaylığından yararlanabilecek. Böylece EYT üyesi olduğu halde prim borcu veya eksik gün sayısı nedeniyle emeklilik yaşı kanunundan yararlanamayanlar yeniden yapılandırma ve emekli olma kolaylığından yararlanabilecek.

FIRSATI KAÇIRMAYIN!

Cumhurbaşkanı Kararı ile kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden yararlanabilmek için başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri uzatıldı. Kanun kararlarından yararlanma süreleri ertelendi. Buna göre, vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), belediyeler gibi alacakları yapılandırılan idarelerin kanun kararlarından yararlanabilmeleri için başvuru, bildirim ve beyan süreleri 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatıldı. Bu süre 31 Mayıs’ta sona erecekti.

İLK TAKSİT 31 TEMMUZ’DA

Karar ile bu başvuru, bildirim ve beyannameye ilişkin ilk taksit ödeme süreleri 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatıldı. Yeniden yapılandırılan borçlarını peşin ödeyenlerin enflasyon farklarının yüzde 90’ı silinecek. Zaman gecikmesi, yeniden yapılandırma düzenlemesine hiç dahil edilmemiş tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş ve adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destek primi borçlarını kapsar.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN 12 AY KURALI

EYT’den yararlanmak isteyen isteğe bağlı sigortalılar yapılandırma uygulamasını kaçırmasın. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndan önce SSK’lı olanlar da isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyordu. Daha sonra sadece Bağ-Kur statüsünde isteğe bağlı sigorta uygulaması getirilmiştir.

2008 yılından sonra isteğe bağlı sigortası olanlar bir yıl içinde primlerini ödemek zorundadır. Bu süre içinde ödenmeyen süreler sigortalılık süresinden sayılmaz. İsteğe bağlı sigorta kapsamında, 2002 yılı Nisan ayından sonraki aylara ait prim borçları, kendi primini ödeyip Mart ayında başvuranların primlerinin yeniden yapılandırılması kapsamına alınmaktadır.

Mayıs ayında başvuranlar, Haziran 2022’den sonra prim yapılandırma hakkından yararlanabilecekler. Kısmi süreli çalışanlar normalde ikramiyelerini aynı ay içinde tamamlamak zorunda.

Yarı zamanlı çalışanlar, 12 ay kuralına göre başvurmaları halinde son bir yılda ödenmeyen primlerini yeniden yapılandırma hakkından yararlanabilecek.

KAYNAK: SABAH GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu