Ekonomi

Temu Daha Sıkı AB İnternet İçerik Kurallarıyla Karşılaşınca PDD Hisseleri Düştü

Çinli online alışveriş şirketi Temu, kullanıcı tabanının önemli bir sayıyı aşmasının ardından internet içeriğini düzenleyen daha sıkı Avrupa Birliği düzenlemelerine tabi oldu. Avrupa Komisyonu bu duyuruyu Cuma günü yaptı.

Temu’nun ana şirketi olan PDD Holdings’in hisse senedi fiyatı, piyasa ticarete açılmadan önce %1,3 oranında düştü.

Komisyon’un kararıyla Temu, Amazon, Meta Platforms ve TikTok gibi diğer büyük şirketlerle birlikte gruplandırılacak.

Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Yasası’na (DSA) göre, 45 milyondan fazla kullanıcısı olan dijital platformlar çok büyük çevrimiçi platformlar (VLOP’lar) olarak kategorize ediliyor ve sahte ürünleri de içeren yasadışı ve zararlı içeriği ele almak için ek prosedürler uygulamaları gerekiyor.

Temu, geçtiğimiz yılın Nisan ayında Avrupa Birliği pazarına girişinden bu yana, 31 Mart’ta sona eren altı aylık dönemde AB içinde her ay ortalama 75 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

Birliğin teknoloji düzenleyicisi olarak hizmet veren AB’nin yürütme organı, “Bugünkü VLOP sınıflandırmasıyla Temu, bu bildirimi aldıktan sonraki dört ay içinde (yani Eylül 2024’ün sonuna kadar) DSA’nın en titiz düzenlemelerine uymakla yükümlüdür” açıklamasında bulundu.

VLOP’ların DSA kapsamındaki sorumlulukları arasında, sahte malların dağıtımı, güvenli olmayan veya yasaklanmış ürünler ve fikri mülkiyet haklarının ihlali gibi konuları kapsayan hizmetleriyle ilgili sistemik risklerin analizi ve azaltılması yer alıyor.

DSA’nın düzenlemelerine uyulmaması, bir şirketin o yılki dünya çapındaki gelirinin %6’sına varan cezalara yol açabilir.

Bu makale yapay zeka teknolojisinin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu