Haber

Ukrayna-Rusya savaşından kaçıp Hatay’da depreme yakalanan Zakhar’dan bir haber yok.

Ukrayna’daki savaştan kaçarak Renaissance Residence’a yerleşen Yulia Petrova (47) ve çocukları Matvei Gladki (6) KAHRAMANMARAŞ’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybederken, Zakhar Gladki’den (11) hala haber alınamadı. Gladki’nin akrabası Alona Sevgi Taşçı, “Zakhar için Yulia’dan DNA örneği alınmadığını öğrendik. Bu nedenle babasından DNA örneği alınması gerekiyor. Savaş nedeniyle Mikhail izin almaya çalışıyor. O da savaşta yaralandı ama gelmeye çalışıyor.” .

Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Kahramanmaraş merkezli sarsıntının büyük yıkıma yol açtığı İnönü Bulvarı Ekinci Mahallesi’ndeki Rönesans Konutu da yıkıldı. ‘Cennetten bir köşe’ sloganıyla satılan apartmanlar yüzlerce kişiye mezar olurken, depremin üzerinden 2,5 aydan fazla zaman geçmesine rağmen çok sayıda vatandaştan hala haber alınamadı. Bu isimlerden biri de Zakhar Gladkyi’ydi. Yulia Petrova (47), Ukrayna-Rusya savaşının ardından çocukları Matvei Gladki (6) konutu Zakhar Gladki ve kuzeni Irina Taşçı ve Hatay Rönesans Konutu’nda yaşayan eşi Cengiz Taşçı ile birlikte yaşamaya geldi. Ukraynalı aile, A2 Blokta kiraladıkları dairede yaşamaya başladı. Depremde enkaz altında kalan Irina Taşçı, eşi Cengiz Taşçı, Yulia Petrova ve Matvei Gladki’nin cansız bedenlerine ulaşılırken, Zakhar’a henüz ulaşılamadı.

Depremde anne babası Irina Taşçı ve eşi Cengiz Taşçı ile akrabaları Yulia Petrova ve Matvei Gladki’yi kaybeden Alona Sevgi Taşçı (23), “Annem, babam ve anne tarafından kuzenim ile yaşıyorum. Rönesans Konut Kompleksi’nde “Babam Antakyalı, annem Ukraynalı. Yulia Petrova benim kuzenim. O ve iki çocuğu geçen yıl Ukrayna’dan savaştan kaçıp bize geldiler. Kocası Mikhail Gladki, erkeklerin sınırı geçmesine izin verilmediği için Ukrayna’da kaldı. Renaissance Residence çocuklar için ideal bir yerdi. Güvenli bir siteydi. Çocuklar rahatça oynayabilir. Kuzenim ve çocuklarının dairesi A2 Bloktaydı. Julia ve Matvei deprem sırasında bire bir odada kalıyorlardı. 12 Şubat’ta cenazelerine ulaştık. Zakhar salonda uyuyordu ve ona hala ulaşamadık. Sanırım Zakhar yangının çıktığı bölgedeydi. Otopsiye gönderilenlerden birinin küçük kuzenim olduğunu düşünüyorum.” Taşçı, babasının DNA örneği için gelmesi gerektiğini söyledi. Taşçı, “Enkazın başında günlerimizi arabada geçirdik. Yulia ve Matvei bulunduğunda Narlıca Mezarlığı’nda teşhisi bildirdik. Daha sonra cesetlerini İstanbul’a oradan da Ukrayna’ya gönderdik. Zakhar’ın gelmesini bekledik. bir süre bulundu ama bulunamadığı için cesetleri gönderdik.Zakhar için Yulia’dan DNA örneği alınmadığını öğrendik.Bu nedenle babasından DNA örneği alınması gerekiyor.Mihail de almaya çalışıyor. Sonu atlatmak için izin var. O da savaşta yaralandı ama geri dönmeye çalışıyor.” Rönesans Residence’ı sağlam buldukları için tercih ettiklerinin altını çizen Taşçı, “Ailem 1999’da Marmara depremini yaşadı. Sonra Hatay’a geldiler. Evi buradan aldıklarında sağlam dediler. Küçük evimi kaybettim. başarılı olan ve Türkiye’de kontrolsüzlük ve ihmal sonucu enkazda hayatını kaybeden kuzenler.15 Şubat’ta annem ve babamın cesetlerini bulduk.Hatay Asri Mezarlığı’na kepçe götürdük ve annem Mezarlıkta Hristiyanlara ayrılan yeri kendi imkanlarımız ile defnettik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu