Haber

500 gün mağarada yalnız: ‘Şimdi mi? Kitabımı henüz bitirmedim.

Dağcı Beatriz Flamini, bilimsel bir araştırma kapsamında 500 gün mağarada kaldıktan sonra dün (14 Nisan) dışarı çıktı. Bunun bir mağarada en uzun süre kalan insan rekoru olduğu tahmin edilirken, Flamini basına yaptığı açıklamada, “Beni almaya geldiklerinde uyuyordum – şekerleme yapıyordum diyelim. Bir şey oldu sandım. ‘Hemen mi? Canlı olmayacak’ dedi. Kitabımı henüz bitirmemiştim.”

The Guardian’ın haberine göre Granada’da 70 metre derinliğindeki bir mağarada kimseyle temas kurmadan 500 gün geçirdikten sonra çıkan Flamini döneminde bilim insanları ‘sosyal izolasyon’ ve ‘aşırı süreksiz yönelim bozukluğu’ etkisini keşfettiler. zaman algısı üzerine. Yeraltında geçirdiği olası nöropsikolojik ve bilişsel değişiklikleri ve bunun biyolojik saati ve uykusu üzerindeki etkisini inceledi.

‘DÜNYA HAKKINDA HİÇBİR ŞEY BİLMİYORUM’

Rusya-Ukrayna savaşından önce mağaraya giren ve sevdiklerinin ölümü dahil dışarıda hiçbir şeyden haberdar olmak istemediğini söyleyen Flamini, mağaradan çıktıktan sonra içeride yaşadıklarını anlattığını belirterek, “Ben Hala 21 Kasım 2021’de takılıp kaldım. Dünya hakkında hiçbir şey bilmiyorum.” Flamini, “Kendimle çok iyi anlaşırım” dedi.

Deney boyunca Flamini’nin yanında bin litre su ve 60 kitap vardı. Okumanın yanı sıra mağarada egzersiz yaparak, resim yaparak ve yün şapka örerek vakit geçiriyordu. Yer üstü ekibi yiyecek desteği sağlarken, İspanyol dağcı yaşadıklarını belgelemek için kameralar kullandı. Bu süre zarfında kimse onunla doğrudan temas kurmadı, ancak psikologlar, araştırmacılar ve mağarabilimciler onu yakından izledi.

SESSİZSİNİZ VE BEYNİNİZ BİR ŞEYLER YAPIYOR

Mağaradan ayrıldıktan sonra basına açıklamalarda bulunan Flamini, mağarada yaşadığı deneyimin “mükemmel ve rakipsiz” olduğunu söyledi. “Bir buçuk yıldır sessizim, kendimden başka kimseyle konuşmuyorum. Dengemi kaybediyorum, bu yüzden tutunuyorum. Duş almama izin verirseniz – dokunmadım. Bir buçuk yıldır su yok” diyen dağcı, panik düğmesine basmayı veya mağaradan çıkmayı hiç düşünmediğini sözlerine ekledi.

Mağaraya girdikten 2 ay sonra zaman duygusunu kaybettiğini gazetecilere anlatan Flamini, “Bir an oldu ki gün saymayı bıraktım” diyerek, mağarada 160-170 gün kaldığını düşündüğünü sözlerine ekledi. Mağaranın içinde sinek istilasının olduğu en zor anlardan birini yaşadığını anlatan Flamini, “işitsel halüsinasyonlar” gördüğünü de belirterek, “Sessizsin ve beyin bir şeyler uyduruyor” ifadelerini kullandı.

Flamini’nin destek ekibine göre, Flamini ‘mağarada en uzun süre kalma’ dünya rekorunu kırmış olabilir. Ancak Guinness Rekorlar Kitabı böyle bir rekorun var olup olmadığını henüz doğrulamadı. (DIŞ HABERLER)

mihalgazi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu