Ekonomi

Altın 5 ayın zirvesinden düştü

Altın fiyatları Pazartesi günü, doların ve Hazine tahvillerinin bu haftanın temel ekonomik verileri öncesinde güçlenmesi ve yatırımcıların Orta Doğu ihtilafının küresel etkilerine ilişkin işaretler aramasıyla geçen seanstaki beş ayın en yüksek seviyesinden geriledi.

Spot altın yüzde 0,4 düşüşle ons başına 1.972,39 dolara gerilerken, ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,5 düşüşle 1.983,50 dolara geriledi.

Altın fiyatları Cuma günü Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve yatırımcıların İsrail-Hamas savaşının daha geniş bir Orta Doğu çatışmasına dönüşebileceği endişesi yerine külçenin güvenliğini tercih etmesiyle son iki haftada neredeyse yüzde 9 arttı.

ABD Hazine tahvili getirilerinin 15 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyelerine sürekli yükselişi, faizsiz altın fiyatlarının 4 Mayıs’ta gördüğü ons başına 2.000 doların üzerindeki rekor seviyelere yakın olmasını sağladı.

“Altın fiyatları son zamanlarda Orta Doğu’daki çatışmadan kaynaklanan güvenli liman akışlarına bağlı olarak hareket ediyor ve İsrail’den gelebilecek olası bir kara saldırısıyla daha da yükselme riski oluşturabilir. Bu, kısa vadede fiyatlarda bir miktar gevşemeye neden olabilir.” IG pazar stratejisti Yeap Jun Rong. “Ancak çatışmaların artması güvenli liman arayışını yeniden canlandırabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu