Haber

Aung San Suu Kyi ve Win Myint’e af çıktı

Myanmar’daki cunta yönetimi, 7 binden fazla mahkum için af çıkararak cezalarında indirime gitti.

Askeri darbe kapsamında iki yılı aşkın bir süre önce tutuklu bulunan Aung San Suu Kyi (Ang San Su Kyi) ve eski Başkan Win Myint’in cezalarında da indirime gidildiği kaydedildi. İki ismin cezaevinden tahliye edilerek ev hapsine alındığı belirtildi.

MYANMAR’DA ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları ve ülkedeki siyasi gerilimin ardından 1 Şubat 2021’de yönetimi ele geçirdi.

Ordu, ülkenin fiili başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu KyiBaşta çok sayıda yetkili ve iktidar partisi yöneticilerini gözaltına aldı ve bir yıl süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Darbe karşıtı gösterilerde darbeden bu yana 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 13 bin kişi gözaltına alındı. 10.000’den fazla kişi hala cezaevinde.

Myanmar askeri mahkemeleri, 2’si çocuk 114 siyasi tutukluya idam cezası verdi.

ARAKAN MÜSLÜMANLARININ KATLİAMINI GÖREN AUNG SAN SUU Kyi KİMDİR?

Myanmar’ın bağımsızlık mücadelesine öncülük eden General Aung San’ın kızı Aung San Suu Kyi, henüz 2 yaşındayken suikasta kurban gitti.

Suu Kyi, Myanmar’ı on yıllardır yöneten askeri güçlerin otoriter yönetiminin eleştirmeni. “Insan hakları savunucusu”olarak tanındı

1991 yılında cezaevindeyken Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. 1989-2010 yılları arasında yaklaşık 15 yıl hapis yattı.

Kasım 2015’te liderliğini üstlendiği NLD ile Myanmar’ın 25 yıl aradan sonra ilk özgür seçimini kazandı.

Ancak Myanmar anayasası, çocukları başka ülkelerin vatandaşı olduğu için Suu Kyi’nin başkan olmasını engelledi. Şu anda 76 yaşında olan Suu Kyi, darbeden önce ülkenin fiili lideriydi.

Arakan’ın Myanmar eyaletinde yaşayan Müslümanlara karşı işlenen soykırım, Suu Kyi ve yönetimini uluslararası arenada en çok zorlayan konu oldu.

Müslümanlara yönelik askeri operasyonlar, 1991 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Suu Kyi’yi itibarsızlaştırdı. İstismarcılara karşı ses çıkarmayan Birleşmiş Milletler (BM), Suu Kyi “katliamların suç ortağı”olarak kabul edildi

2018 yılında insan hakları örgütü Uluslararası Af Örgütü, Aung San Suu Kyi’ye verilen Vicdan Elçisi Ödülü’nü geri aldı. Uluslararası Af Örgütü, Myanmar ordusunun Rohingya Müslümanlarına alenen zulmetmesine ve Suu Kyi’nin daha önce savunduğu insani değerlere ihanet ederek ülkesinde yaşananlara sessiz kalmasına atıfta bulundu. Suu Kyi ise o dönemde BBC’ye verdiği bir röportajda Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik uygulanmadığını iddia etmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu