Ekonomi

Borsa günü düşüşle tamamladı.

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 12,37 puan düşerken, toplam işlem hacmi 137 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,03, holding endeksi ise yüzde 0,38 oranında değer kazandı. Orta segment endekslerinde en çok değer kazananlar yüzde 3,22 ile menkul kıymetler ve yatırım ortaklıkları olurken, en çok kaybedenler ise yüzde 2,14 ile metal ve ana sanayi oldu.

Gün içinde 8.398,44 puanla rekor seviyeye ulaşan BIST 100 endeksi, bu seviyeden kar satışlarıyla 8.320 puanın üzerinde istikrar kazandı.

Küresel borsalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarının sonuna henüz gelmemiş olabileceği yönündeki endişelerin artmasıyla birlikte karışık bir seyir izliyor.

Analistler, işgücü piyasasına ilişkin son dönemde açıklanan verilerin ardından, Fed’in enflasyon çabası programı kapsamında işgücü piyasasındaki yumuşamanın kritik değer kazanabileceğini ifade etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in beklenen Türkiye değerlendirme raporunun bugün yatırımcıların odağına alındığını belirten analistler, önümüzdeki hafta ülkede sanayi üretimi ve ödemeler dengesi, istihdam istatistikleri, bütçe dengesi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yurtdışında. Faiz kararı, ABD’de enflasyon, ABD, Çin, İngiltere ve Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun bilgi gündeminin takip edileceğini belirtti.

ECB’nin önümüzdeki hafta politika faizini değiştirmemesinin beklendiğini ancak olası bir faiz artırımının masada olduğunu açıklayan analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.400 ve 8.500 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu, 8.300 ve 8.300 ve 8.200 puan takviye pozisyonundadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu