Haber

Bursa Şehir Hastanesi’nde gerçekçi tatbikat!

BURSA (İGFA)-Bursa Şehir Hastanesi’nde yangın senaryosu saat 09.30’da masa başında başlarken, uygulama daha sonra tatbikata dönüştü.

Senaryoya göre hastanenin YGAP ek hizmet binasının işçi ofisinde yangın çıktı. Duman dedektörlerinin yangını algılayıp yangın butonuna basması sonucunda CCTV’ye gönderilen yangın ihbarı ile KIRMIZI KOD (4444) verildi ve söz konusu lokasyonda yangın senaryosu devreye alındı.

Hastanenin YGAP ek hizmet binası işçi ofisinde çıkan yangının ardından KIRMIZI KOD verilirken, Hastane Afet ve Acil Durum Planları (HAP) lideri tarafından Olay Yönetim Grubu toplanarak devreye alındı. Konferans salonunda gerçekleştirilen masa üstü tatbikatına tüm Pill ekipleri katıldı.

Yan ofiste çalışan bir işçi yoğun dumandan etkilendi. Yürüyebilen ve çalışan işçimiz, masrafları kendisine ait olmak üzere acil çıkış yolları kullanılarak tahliye edildi.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından personel ofisinde mahsur kalan bir çalışan tahliye edilirken, tahliye edilen çalışanlardan tedaviye ihtiyacı olan bir kişi ise triyaj sonucu bölgedeki ambulanslarla acil servise sevk edildi.

Yapılan değerlendirmeye göre YGAP ek binasında çıkan yangın 1. Seviye yangın olup kendi imkanlarımız (Hap müdahale ekipleri) tarafından söndürüldü. Hastane çalışanları tahliye süreç planına uygun olarak itfaiye ekipleri tarafından dumansız alana (temiz alana) taşınırken, takviye gerektirmeden yürüyebilen işçiler ise acil kaçış yollarından tahliye edilerek acil toplanma alanlarında toplandı.

Daha sonra HAP liderinin talimatıyla YEŞİL ACİL DURUM KODU verilerek tatbikat sonlandırıldı. Masa bazlı ve uygulamalı tatbikatın başarıyla tamamlanmasının ardından uygulamalı Temel Yangın Eğitimine geçildi. Teorik eğitimin ardından itfaiye ekipleri tarafından bölgede başlatılan kontrollü yangın, katılımcı çalışanlarımız tarafından yangın söndürme ekipmanları kullanılarak başarıyla söndürüldü.

haber-candir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu