Haber

CHP Milletvekili Ahmet Akın: Terk Edilen Ağaçlarımızdan Gelen Bol Zeytinlerle 6 Bin Kardeşime Burs Vereceğim

Haber: İLEYDA ÖZMEN / Kamera: UĞUR DEMİRCİ

CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın, plan ve projelerini ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Akın, “12 milyonun üzerinde zeytin ağacımız var ancak bunların yaklaşık yarısı bakımsız veya iştirakler nedeniyle gerekli takviye yapılmayan zeytin ağaçlarımız var. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu zeytin ağaçlarını kontrol altına alacağız. Gerekli desteği sağlayacağız ve ürettiğimiz zeytinleri yani dışarıda kalan üretim fazlasını kullanacağız.” “İhmal edilen zeytinliklerimizi hayata geçireceğiz. Ve bu vesileyle oradan gelen o zeytinlerin rahmetiyle 6 bin genç kardeşime zeytinyağı ve zeytin sayısı kadar burs vereceğim. Giden genç kardeşlerim Üniversitenin yol masrafı endişesi olmayacak. Orada büyükşehir belediyemiz karşılayacak. Balıkesir’de yurt sorunu olmayacak” dedi. .

CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın, hedefledikleri proje ve planları Balıkesir’de ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Akın şunları söyledi:

“BALIKESİRİMİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN YOL HARİTASI ÇİZİYORUZ. ‘5T VE 3 YENİ’ OLARAK BELİRLENDİK”

Balıkesir’in hakkını alması gerekiyor. Balıkesir ne yazık ki Bursa, İstanbul ve İzmir arasında sıkışıp kalan ve istediği gelişimi sağlayamamış, haklarını alamamış bir yer. Büyük bir kasaba gibi. Burayı doğasıyla, insan kaynağıyla, güzellikleriyle, sütüyle, hayvancılığıyla, tarımıyla tüm Türkiye’nin gözbebeği olan büyük bir metropol şehir haline getireceğiz. ve ben tartışıyorum; Eskisehir’den daha güzel bir yer olacak. Burada gerçekten yapılması gereken çok iş var. Balıkesir’imizi kalkındırmak için bir yol haritası çizdik. Bunu 5T ve 3 Yeni olarak belirledik. Kentin yeni bir vizyona, yönetime, yeni bir anlayışa ihtiyacı var. Bunlarla birlikte ‘5T’ dediğimiz turizm, ulaşım, tarım, tarih ve teknolojiyle birlikte düşünerek ilerleme kaydedeceğiz. Bu yeni vizyonda ortaya koyacağımız öncelikli görevlerden biri de gelişimdir. Kalkınma ikiye ayrılmalıdır. Ekonomik kalkınma, kırsal kalkınma ve hepsinden önemlisi planlama. İlk yapacağımız şey; planlama. Balıkesir Planlama Ajansını kuruyoruz. Bunu kurarak 5T’nin bacaklarını da planlamayla çizeceğiz. Mesela turizmi çeşitlendireceğiz, bu sayede istihdam artacak. Ulaşım ve lojistik merkezi olacağız. Konumumuz tam ortada olup lojistik üs olmaya adaydır.

“MİLLİ MÜCADELEYİ VE KUVA MİLLİ PARKINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Görüyorum ki bir havaalanımız var, değil mi? Ama uçağımız yok. Böyle bir şey olabilir mi? Adında fuar olan bir yerimiz var ama fuar yok. Gerçekten bir sergi merkezine ihtiyacımız var. Ulaşımı lojistik perspektife taşıyacak bir yol haritasına ihtiyacımız var. Normalde tarımın, hayvancılığın başkenti olmamız gerekirdi. Ancak yıllar geçtikçe azalmaktadır. Azaldığında ne olur? Burası sütün ülkesi, etin ülkesi ama ne yazık ki süt hayvanları mezbahaya gidiyor ve onları mezbahaya gönderen, hayvancılıkla uğraşan hemşehrilerim ağlayarak gönderiyorlar. Çünkü bu büyük bir çabadır. Vatandaş tarımı ve çiftçiliği bırakıyor. Bir kişinin bu işi bıraktıktan sonra tekrar yapması zordur. Çünkü bu kolay bir iş değil. Bunu canlandıracağız ve planlama yaparak takviyelerimizi tam ihtiyaca göre belirleyip onlara vereceğiz.

Tarih bu, başkent Kuva-yı Milliye’desiniz. Balıkesir’desiniz. Milli gayreti ve Kuva-yi Milli Parkı’nı hayata geçireceğiz. Neden biliyor musun? Bu ülke nasıl kuruldu? Bu adımlara nasıl ulaştık? Çocuklarımıza buranın bize nasıl vatan emanet edildiğini anlatacağız. Bunu açıklayabilmemiz için büyük bir Milli Parka ihtiyacımız var. Baktığınız zaman istiklal madalyası sahibi bir ailenin torunuyum. Dedemin adı Ahmet Akın, ben de istiklal madalyası sahibi Ahmet Akın ama Balıkesir istiklal madalyasını hak ediyor. Bu konuda defalarca öneride bulundum. Ama şu anda İçişleri Komisyonu’nda bekliyor. Halkımızla birlikte elimizden gelen gayreti göstererek, asli tarihimizi Türkiye’ye ve tüm dünyaya tanıtacağız.

“12 MİLYONUN ÜZERİNDE Terk Edilmiş Zeytin Ağacını Kontrol Altına Alacağız. Oradan Gelen Zeytin, Zeytinyağı ve Zeytin Çekirdeği Bolluğuyla 6 Bin Kardeşime Burs Vereceğim”

Balıkesir’i teknolojiyle kalkındıracağız. Maalesef Balıkesir gençlerin göç ettiği bir yer haline geldi. Ben genç kardeşlerimin göç etmesini değil, buraya yerleşip hizmet etmesini istiyorum ve gençlerle birlikte bunun için çaba göstereceğim. Aslında Türkiye Cumhuriyeti de gençlere emanettir. Onları liderleriyle birlikte ağabey-kardeş olarak çok daha yukarılara taşıyacağız. Balıkesir’imizi teknolojiyle kalkındıracağız. Mesela dijital ikiz ve yapay zekayla geleceğe taşıyacağız. Bu çok değerlidir. Şunu söylemek istiyorum; Balıkesir’de oyun oynayan bir gençlik olacak elbette ama oyun da oynayacak, daha çok oyunu kodlayan bir gençlik olacak. Burada üretken bir gençlik ortaya çıkacak. Üretirken teknolojik anlamda ülkesine, memleketine, Balıkesir’e hizmet eden, Balıkesir’de yaşamak isteyen bir gençlik ortaya çıkacak. Fablab’ı Balıkesir’e getiriyoruz. Bildiğiniz gibi İstanbul ve İzmir’de var. Üçüncü şube Balıkesir’de açılacak. Aynı zamanda gençlerin göçü de tersine dönecek.

Vizyonu gençlerle birlikte tasarlayacağız ve gençler teknogirişimci olacak. Türkiye’de teknogirişimcilik nedir? Balıkesir’de gençlerimizle birlikte hayata geçireceğiz. Şunu da söylemek istiyorum, bildiğiniz gibi zeytinin en güzel olduğu yer Balıkesir’imizdir. 12 milyonun üzerinde zeytin ağacımız var ancak bunların yaklaşık yarısı bakımsız veya bağlı ortaklıklar nedeniyle gerekli takviye verilmeyen terk edilmiş zeytin ağaçlarıdır. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu zeytin ağaçlarını kontrol altına alacağız. Üretim dışı kalan zeytinliklerimize gerekli desteği verip, ürettiğimiz zeytinlerle yeniden hayata kazandıracağız. Ve bu vesileyle oradan gelen o zeytinin rahmetiyle, zeytinyağıyla, zeytin sayısıyla 6 bin gencime burs vereceğim.

“ÜNİVERSİTEYE GİDECEK GENÇ KARDEŞLERİMİN VATAN SORUNU YAŞAMAYACAK”

Üniversiteye giden küçük kardeşlerim yol masraflarını dert etmeyecekler. Büyükşehir Belediyemiz onları orada karşılayacak. Balıkesir’de yurt sorunu diye bir şey olmayacak. Bunu özellikle söylüyorum, iki üniversitemiz var ve burada bulunan kardeşlerimizin yurt sorunlarını çözeceğiz.

“BİZİ GELECEĞE TAŞIYACAK ÇOCUKLARIMIZ İÇİN KREŞLER AÇACAĞIZ. ÇOCUK HASTANESİ KURACAĞIZ”

Çocuklarımızı da unutmuyoruz. Bizi geleceğe taşıyacak çocuklarımız için kreşler açacağız. Kadınların iş hayatına girmesi ve ev ekonomisine destek olması için elimden geleni yapacağım. Açık söyleyeyim: Kreş ihtiyacı olan her yerde kreşler açılacak. İlk yıl en az 20 yeni kreş yapacağız, çocuk hastanesi kuracağız. Çocuk hastanesine ihtiyacımız var ve burada süt diyarındayız. Ancak süt üretimimiz her geçen gün azalıyor. Gruplarımız özellikle ihtiyaç sahibi çocuklarımız için her sabah evin kapısına günlük süt bırakacaktır. Çocuklarımı Balıkesirli üreticinin ürettiği sütle tanıştıracağım.

“31 MART’TAN SONRA HAYALİMDE GÖRDÜĞÜM BİR BALIKESİR VAR. VERDİĞİ SÖZLER HAYALLERİ SATMAK DEĞİL, GERÇEKLEŞTİRMEK ÜZERİNE KURULMUŞTUR”

Bakın 31 Mart’tan sonra hayalini kurduğum bir Balıkesir var. Aslında bunu yıllardır ısrarla söylüyorum. 2019 yılında aday oldum. O zaman da söyledim. Artık inşallah Allah’ın izniyle, milletimizin takdiriyle bu hayallerimizi gerçekleştireceğiz. Ancak bunlar hayallerden öte bir şey. Bunların hepsi planlanmıştır ve yapılacaktır. Şunu da söyleyeyim. Çünkü verdiğimiz sözler hayalleri gerçekleştirmeye dayanıyor, satmaya değil. Verdiğimiz söz ve sözler bizim şeref ve gurur borcumuzdur. O yüzden bunu bir vaat olarak değil, bir realite olarak sunuyoruz. Mesela burası bir şehir değil, büyükşehir. Biz bir kasaba değiliz. Balıkesir cennet gibi bir bölge. İstanbul’un üç katı yüzölçümüne sahiptir. Yani 15 bin kilometrekarelik bir alanımız var.

Adil bir belediye başkanı olmamız gerekiyor. Ve her yerde adil bir belediye başkanı olacağımı söylüyorum. Çünkü burası herkesin haklarının korunduğu bir yer olmalı. Türkiye’yi örnek göreceksiniz. Ayrımcılık sona erecek. 1 milyon 300 bin kişi için ayrımcılık sona erecek. Baktığınızda sosyal yardımlarda bile adaletsizlik var. Yani hak edenler hak ettiğini, ihtiyacı olanı, ihtiyacı olanı alacak ve bu sosyal yardımlar yapılırken sağ elin verdiğini sol el görmeyecektir. Nereden? Önce insan gelir diyen bir anlayışımız var. Onun için insan onuru her şeyin üstündedir. Siyaset değil, hizmet ve iş teslim edeceğiz. Şunu açıkça söyleyeyim, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde siyaset değil hizmet olacak. Orada nitelikli kardeşlerimle, gençlerimizle, Balıkesirli çocuklarımızla, Balıkesirli insanlarımızla Balıkesir’imizi yöneteceğiz.

“HALK ÜZERİNDEN SİYASETİ BİTİRECEĞİZ”

İşçilerimiz var. Balıkesir’de işçilerimiz var. Hem taşeron hem de ben uygun ekiple çalışıyoruz. Bu kardeşlerimiz onların arasında olmayacak, alın teri, liyakat ve özgüvenle çalışan, hakkını veren tüm genç kardeşlerimiz ve çocuklarımızla birlikte çalışacak, maaşları adil olacaktır. Şu anda çok büyük haksızlıklar var. Şunun da altını çizmek istiyorum. Bakın oy vermeyenler hemen “Keşke oy verselerdi” diyecekler. Her yerde söylüyorum, sizin aracılığınızla da söylüyorum; ayrım yapmadan tüm Balıkesirli hemşehrilerimin oylarını arıyorum. Çünkü adil olacağım ve belediye başkanlığımda kimseye ayrımcılık yapmayacağım. Balıkesir belediyesinde siyasete izin vermeyeceğim. Hizmet mekanı olacak ve milletimize giderek her türlü hizmeti yapacağız. Balıkesir’de hesap verebilir, şeffaf ve küçülen bir anlayış inşa edeceğiz. Büyüdükçe küçülmek erdemdir.

Her yere halka çıkacağımızı söyleyen posterler yaptırdım. Nereden? Halkın karşısına çıkmamız lazım. Siyasi hayatım boyunca halkın önüne çıkmaya çalıştım. Halk olduğumuz için “halkın yanına inmek” diye bir telaffuz var. Ne demek estağfirullah, millete inmek ne demek? Halkın karşısına çıkıyoruz, halkımızla iç içeyiz, yan yanayız, kol kolayız ve birlikte mücadele edeceğiz. Kişiye dayalı siyasete son vereceğiz. Bireylerin değil ortak aklın öne çıktığı bir Balıkesir göreceksiniz.

“10 NUMARALI KART GETİRİYORUZ”

10 numaralı kartı Balıkesir’e getiriyoruz. 10 numaralı kartın ne olduğunu biliyor musun? 10 numaralı kartla emeklilerimize maddi yardımda bulunacağız, kış aylarında da yakacak yardımı yapacağız. Aynı zamanda her ay ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımda bulunacağız. Bunları 10 numaralı kart adı altında yapacağız.

Her türlü ayrımcılığın sona ereceğini söyledim. Balıkesir benim ailemdir diyerek Balıkesir’de siyasete başladım. Bu yüzden Balıkesir ailesinin bir çocuğu olarak annemle, babamla, kardeşlerimle, onların çocukları gibi, onların kardeşleri gibi çalışmaya devam edeceğim.

“BALIKESİR’İN EN ÇALIŞAN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM”

“Hangi partidensin?” kimseye. Ben sormadım. Tek sorum şuydu: ‘Size nasıl yardımcı olabilirim?’ Çünkü biz Kuva-yı Milliye’nin çocuklarıyız. Kuva-yı Milliye milli birlik ve beraberlik demektir. Bu milli birlik içerisinde ayrım yapamayız, herkesi kucaklarız. İddia ediyorum. Bunu büyük bir özveriyle ve büyük bir özgüvenle söylemek istiyorum. Balıkesir’in en çalışkan belediye başkanı olacağım. Aynı zamanda pişman olmamaları da gerekiyor. Bundan sonra Türkiye’de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin fuarcılık hizmetleri ve vatandaşa yakınlığı ele alınacak. Bunu tüm Türkiye’ye kanıtlayacağız. Balıkesir hakkını alacaktır. Süt üreticimiz sütünü dökmeyecek.

Merkezdeki imkanların köylerimizde, yeni adımız mahallelerimizde de olması lazım. Bunun gerçekleşmesi için hizmetlerin gitmesi gerekiyor. Maalesef şu anda kırsal mahallelerimizde doğru dürüst elektriğimiz bile yok. Dürüst olmak gerekirse, hiçbir yolumuz yok. Ulaşım konusunda büyük fikirlerimiz var. Topraklarımız ekilmiyor. Arazi işlenecek. Büyükşehir Belediyesi olarak satamadıkları eserleri biz satın alacağız. Toprakta hiçbir iz kalmayacaktır.

Annem ve babamın köy pazarlarında büyük emeklerle ürettiği, satamadığı eserlerin tamamını Büyükşehir Belediyemiz satın alacak. Çünkü esasen sosyal yardımlarımız var. Aşevlerimiz daha da çoğalacak. Balıkesir halkının ürettiği eserleri kullanacağız. Balıkesir menşeli ürünlerimizi kullanacağız. 10 Numara Kart, kendi esnaflarımızdan ve kendi bölgemizden yaptığımız ticarette de geçerli olacak.

“42 BİN İŞSİZ KİŞİMİZ VAR. KARİYER VE İSTİHDAM OFİSLERİ KURARAK O KARDEŞLERİMİZİ İŞVEREN HALE GETİRECEĞİM”

Toprağından bereketli, güzel altın zeytinyağı ve zeytin yetiştiricilerinin para kazandığı, sütüyle ve etiyle Türkiye’yi besleyen, üreticilerini zenginleştirip geliştiren, halkımıza büyük keyif veren Balıkesir’i, gelişen bir Balıkesir haline getirerek, gelişen bir Balıkesir inşa edeceğiz. eti Türkiye’nin bir numaralı markasıdır. . Bunu inşa ederken Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan tüm ihaleler şeffaf, açık ve net olacak. İsrafa son vereceğiz. Topladığımız her kuruşu milletimize, çocuklarımıza, hemşerilerimize ve tarımımıza harcayacağız. Etimiz Türkiye’de bir markadır. Ama sadece söyleyerek marka olamazsınız. Sürdürülebilir olması gerekiyor. Sütümüz markalıdır. Ama üreticilerimiz süt sağarak para kazanamıyor. Bu yüzden Et Entegre tesisi kuracağız. Askerlerle birlikte süt tozu tesisi kurulması için çalışmalar sürüyor. Bu birimlerin tüm altyapısını biz sağlayacağız. Büyükbaş Organize Sanayi, Küçükbaş Organize Sanayi ve en büyük gücümüz olan Tarıma Dayalı Sanayi konusunda Türkiye’de büyük bir hamle yapacağız. 42 bin işsizimiz var. Meslek ve İstihdam Büroları kurarak o kardeşlerimin istihdam edilmesini sağlayacağım. En büyük felaketler işsizlikle birlikte gelir. Ona göre işsizlik en büyük kötülüklerin anasıdır. İşsizliğin olduğu evde huzur olmaz. En büyük vaatlerimden biri Balıkesir’e barışın gelmesidir.

“YAŞAM KÖYÜ PROJEMİZ VAR”

Balıkesir’de gençler memnun olacak. Engellilerimiz, zor durumdaki insanlarımız, yaşlılarımız, yaşlılarımız mücadele edecek. Hayat Köyü projemiz var. Bakıma muhtaç bireylerimizi, çocuklarımızı, büyüklerimizi, Alzheimer hastalarımızı, ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi ve onlara bakıma mahkum olan anne, baba ve gençlerimizi rahatlatmak için bu çabaları emanet edeceklerdir. Alzheimer hastalarımız olan kardeşlerimizin, Ahmet Akın’ın kardeşlerine ve çocuklarına şifa olsun. Onları sabah evlerinden alıp akşam evlerine bırakacağım. Onları bırakırken yiyeceklerini ve tüm ihtiyaçlarını yanlarında ulaştıracağız.

“BALIKESİR MOLA PROJEMİZ İLE KADINLAR EV İŞLERİNİ VE İŞLERİNİ KOOPERATİF MODELİYLE ÜRETECEK”

Kadınların ev işlerini ve emeklerini kooperatif modeliyle evde yapmalarını istiyorum. Alıyoruz, satıyoruz. Balıkesir Molası diye bir projemiz var. Balıkesir’de üretilen el oyalarını, iğne oyalarını, el sanatlarını, kendi evlerinde ürettikleri göz alıcı tesisleri veya Balıkesir markasıyla sütümüzden üreteceğimiz etlerimizi ve birçok peynir çeşitimizi tanıtacak, sergileyecek ve tadacağız. Balıkesir Molası adı altında kuracağımız tesislerde. Balıkesir süt üreticilerimiz ve et üreticilerimiz gelişecek ve kazanacak.

Kalkınma olmadan tarımı geliştiremeyiz. Köylü nasıl milletin efendisi yapılabilir? Bunu Balıkesir’de tüm Türkiye’ye göstereceğim. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde bunların hepsine ulaşacağız. Yani çok fazla projemiz var. Ulaşıma baktığınızda merkezimizde trafik tıkanıyor. Neden plansız, programsız bir ulaşım yol haritası var? Bunları da değiştiriyoruz.

“TEMATİK PARKLAR YAPIYORUZ. KÜÇÜK ÇOCUKLARIMIZA SÜTÜN NASIL ÜRETİLDİĞİNİ, HAYVANCILIĞIN NASIL YAPILDIĞINI GÖSTERECEĞİZ”

Harika bir doğamız var. Doğa sporları için Kapıdağ Yarımadası’na sahibiz. İstanbul’dan, İzmir’den, Ankara’dan, Türkiye’nin her yerinden insanlar buraya gelecek, insanlar nefes alsın, bütün Türkiye nefes alsın. İki tema park inşa ediyoruz. Tema parklarında nasıl süt üretebiliriz? Hayvancılık nasıl yapılır? Bu nasıl büyük bir çabadır? Küçük çocuklarımıza bunu teşvik etmek için onlara küçük minyatür dünya gibi bir sistemle öğreteceğiz, göstereceğiz ki onlar da o peyniri yerken bunu nasıl yapacaklarını beyinlerinde öğrensinler ve bundan keyif alsınlar, taklit etsinler. iş. Bunları yaparken de anneleri dinlendireceğiz. Balıkesir’de yeterli sosyal yaşam alanı yok. Bunları inşa etmemiz gerekiyor. Gençlerimizin memleketimde kalmasını, gençlerin göçünü durdurmasını, aksine göç etmesini, Balıkesir’e hizmet etmesini istiyorum, sanayimiz büyüyecek, tarımımız büyüyecek, umarım hep birlikte büyüyen bir Balıkesir oluşturacağız. Halkı için şeffaftır ve her türlü yardımdan imar meselesine kadar adaletle hareket eder. inşa edeceğiz.

“GEÇEN DEFA TAMAMLANAN AŞKIMI, AŞKIMI VE HAZRETİMİ 31 MART SEÇİMİNDE BİRLİKTE TAMAMLAYACAĞIZ”

Balıkesir’de nereye giderseniz gidin, kiminle konuşursanız konuşun, her mahallede, her ilçede şunu söylüyorlar; Balıkesir halkına en yakınımız, bize en yakınımız Ahmet Akın diyorlar. Ben onlara en yakınım. Ben onların çocuğuyum ve her zaman onların yanındayım. 2019 yılında aday oldum ve büyük bir mücadeleyle vatandaşlarım beni sevgiyle, coşkuyla kucakladılar. Bildiğiniz gibi Millet İttifakı sürecinde adaylığım İyi Parti’ye verildi. O dönemde büyük acılar yaşandı. İnşallah yarım kalan aşkımı, yarım kalan sevgimi, yarım kalan hasretimi, Balıkesirli hemşerilerimin hoş duygu ve dualarını önümüzdeki 31 Mart seçimlerinde hep birlikte tamamlayacağız. Kaybedensiz, muzaffer bir Balıkesir’i, başkent Kuva-yı Milliye’ye yakışan bir anlayışla, adil bir şekilde yönetecek, herkesin gülümsediği bir Balıkesir inşa edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu