Haber

Çin’den İsrail’e nükleer dinlenme! Gazze’ye çok sert tepki

Hangi ülkenin kaç tane nükleer silahı var? İşte sıralama

İlgili Makaleler

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği günlük basın toplantısında “BM çalışanını hedef alan saldırı nedeniyle” dedi. “Şoktaydılar.”Ve “Şiddetli bir şekilde kınıyorlar”bildirdi.

Sözcü Mao, saldırılarda hayatını kaybeden tüm BM çalışanlarının yasını tuttuklarını belirtti. “Şiddet gerçek güvenliği sağlayamaz. Güç kullanımı kalıcı barış getirmez.”İfadelerini kullandı.

Mao, BM çalışanlarının güvenliğinin aktif bir şekilde sağlanması gerektiğini vurguladı.

Tarafları uluslararası hukuka uymaya ve BM Genel Kurulu’nun 27 Ekim’de aldığı kararı uygulamaya davet eden Mao, çatışmaların bir an önce durdurulması ve daha büyük bir insani felaketin önlenmesi gerektiğini kaydetti.

NÜKLEERE REAKSİYON

Çin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang da yaptığı açıklamada, son dönemde bazı İsrailli yetkililerin Gazze Şeridi’ne nükleer saldırı yapılmasına ilişkin söylediklerine de değinerek, Çin’in bu tür açıklamalar karşısında şok olduğunu ve endişe duyduğunu vurguladı.

Geng, bu konuyla ilgili şu sözlere yer verdi:

Bu tür açıklamalar evrensel olarak kınanmalı ve son derece sorumsuz ve rahatsız edicidir. Bu tür açıklamalar, nükleer bir savaşın kazanılamayacağı yönündeki uluslararası görüş birliğine aykırıdır; nükleer silahlardan arınmış bir Orta Doğu bölgesi kurma yönündeki uluslararası ruha aykırıdır ve gerilimin azaltılması, çatışmaların durdurulması ve sivillerin korunması yönündeki uluslararası çağrılara aykırıdır.

Geng, Çin’in nükleer yasal savunma stratejisine sıkı sıkıya bağlı olduğunu belirtti. “Çin, Orta Doğu bölgesinde barış, güvenlik ve istikrarın korunmasına pratik olarak katkıda bulunmaya devam edecek ve fikir birliği oluşturmak ve nükleer silahlardan arındırılmış bir Orta Doğu bölgesinin kurulmasına yeni bir ivme kazandırmak için bu konferansta diğerlerine katılmaya hazır.”söz konusu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu