Haber

Diyabet Hastalarının Sorunlarının Araştırılması Önerisi AKP ve MHP’li Milletvekillerinin Oylarıyla Reddedildi: Devlet 40 Bin Çocuğunun Derdine Dermen…

CHP’nin diyabet hastalarının sorunlarının araştırılması için verdiği araştırma önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda, AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, diyabet tedavisinde kullanılan sensörün ücretsiz verilmesi gerektiğini ifade ederek, “40 bin, bu devlet 40 bin çocuğunun derdine derman olacak bu sensörü alamayacaksa, alamayacak durumunuzdaysa vay halinize, vay bu ülkeyi yönetenlere! 40 bin çocuk ya, hepsi hepsi 40 bin çocuk. SGK ödemiyor, niye ödemiyor?” diye sordu.

CHP’nin diyabet hastalarının meselelerinin araştırılması için verdiği önergenin TBMM Genel Kurulu’nda öne alınması önerisi görüşüldü. AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile teklif reddedildi.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, diyabet hastalarının meseleleriyle ilgili şunları açıkladı:

“Gelelim bugünkü bahse. Dün 14 Kasım’dı, Dünya Diyabet Günü. Bu hastalık ‘şeker hastalığı’ olarak bilinir ve size uzun uzun şeker hastalığını anlatmak istemiyorum çünkü toplumun her kesimi bu hastalıktan bir şekilde mustarip olduğu için genel hatlarıyla biliniyor. Şimdi, bu hastalığın 2 tipi var; bir, Tip 1 diyabet, iki, Tip 2 diyabet. Bildiğiniz gibi, Tip 1 diyabet bir çocukluk hastalığı, 0-18 yaş diye nitelendirdiğimiz o çocuklarımızın, gençlerimizin gerçekten hayatını zehreden bir hastalık. Tip 2’ye daha ileri yaşlarda yakalanılıyor lakin bugün Türkiye’de 12 milyonun üzerinde şeker hastası vatandaşımız var, bu sıkıntıdan mustarip. Bu hastalık kronik bir hastalık yani ömür uzunluğu sürüyor. Düşünün, o çocuklarımız, o pak çocuklarımız her gün birkaç sefer ciltlerine batırılan iğnelerle yaşamak zorunda bırakılıyor. Artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni birtakım uygulamalar çıkıyor ve bu uygulamalar dünyada nitekim birçok şeker hastasının sıkıntısına bir nebze olsun derman oluyor. Nedir bu? Glikoz ölçüm aygıtı yani sensör. Bu, cilde monte ediliyor ve çeşitli periyotlarda pompalanarak çok rutin bir halde, tertipli bir formda kandaki şekeri ölçüyor ve o çocuklarımız o iğne batırılma zulmünden kurtuluyor. Bunu Türkiye yapıyor mu? Maalesef yapmıyor, SGK bunu ödemiyor. Tespit edilen 40 bin çocuğumuz var.

“BU DEVLET 40 BİN ÇOCUĞUNUN DERDİNE DERMAN OLACAK BU SENSÖRÜ OLAMAYACAKSA”

40 bin, bu devlet 40 bin çocuğunun kaygısına derman olacak bu sensörü alamayacaksa, alamayacak durumunuzdaysa vay halinize, vay bu ülkeyi yönetenlere! 40 bin çocuk ya, hepsi hepsi 40 bin çocuk. SGK ödemiyor, niçin ödemiyor? Tahminen birazdan buraya gelecek olan Adalet ve Kalkınma Partisi sözcüsü şunu diyebilir: “Bakanlık bununla ilgili bir çalışma başlattı, yerli versiyonunu üretecek.” Çok hoş biz bunun yerli üretime kavuşturulmasını ve çocuklarımızı rahatlatmasını yürekten destekleriz lakin gelin görün ki şimdi ne olduğu muhakkak değil, test kademesinde; müddeti, ne vakit olacağı muhakkak değil. Ya, Allah aşkına, hiç olmazsa şu periyotta o yerli üretim devreye girinceye kadar bu sensör yani glikoz ölçüm aygıtları bu çocuklarımıza verilse SGK bunu karşılasa berbat mü olur ya?

Bu bir insani ve vicdani sıkıntı, bunun siyasi tarafı yok. Ben bu burada bulunan milletvekillerinin bu kıymetli bahse hassasiyet göstereceğini düşünüyorum. Ya, bu çocuklar bizim çocuklarımız, bu sensör aygıtını bu müddet içerisinde verdiğimizde çok büyük bir ekonomik yük getirmeyecek lakin çocuklar rahat edecekler, memnun olacaklar, yüzleri gülecek; aile bu korkuları taşımaktan uzaklaşacak, hekimler her gün önlerine gelen bu çocukları gördüklerinde içleri acımayacak. En azından bunu ve birlikte becerelim, en azından birlikte bunu yapalım. Bu çok uzak, uzun ve çok değerli bir şey değil. Gelin buna dayanak verin, şu sensör aygıtını bu çocuklarımıza ulaştırmayı kolaylaştıralım. Hepimiz en azından bunlara bir şey yapmanın birlikte memnunluğunu yaşayalım diyorum, hürmetler sunuyorum.”

“SAĞLIK HARCAMLARININ YAKLAŞIK DÖRTTE BİRİ DİYABETE YAPILIYOR”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Diyabet Haftası’nda olunduğunu hatırlatarak, “Türkiye’de 9 milyon diyabetli birey var” diye konunun ciddiyetine dikkat çekti. Cesur, Türkiye’de yapılan çalışmalarda son 12 yılda diyabet oranının yüzde 90 arttığının tespit edildiğini açıklayarak, “Türkiye’de sağlık harcamalarının yaklaşık dörtte biri diyabete yapılıyor” dedi.

Cesur, iktidara diyabet sensörlerinin geri ödeme kapsamına alınması davetinde bulunarak, şunları söyledi:

“Diyabetle ilgili bütün kuruluşlar, başta çocuklar olmaz üzere TİP-1 diyabetlilerin teşhisten itibaren sensör kullanmalarını öneriyor. Sensörler şekerin düşüklüğü riskini azaltarak inançlı uyumayı sağlıyor. Birçok hususta sensörlerin kan şekerini güzelleştirdiğini, hemoglobin a1c gayesine ulaşma oranını yükselttiğini gösteriyor. Sensürlerin komplikasyonları ve komplikasyonların sıhhat sistemine mali yükü kısa ve uzun sürerde azalttığı ortada. Sensörlerin birinci yıldan sonra hastane masraflarındaki azalma ile kendini telafi ettiği de saptanmış. Ülkemizde sensörlerin geri ödene kapsamına alınması uzun müddettir gündemde fakat hala adım atılmamış. Tekraren bu kürsüden de lisana getirdik. Kaynaklarımızın hududu olması dikkate alınarak, bizim teklifimiz birinci basamakta 18 yaş altı çocuklar ve hamile TİP-1 diyabetliler olmak üzere kan şekeri oynak seyir gösteren ve hipoglisemiyi hissedemeyen hastaların glikoz ölçüm sensörlerinin geri ödeme kapsamına alınması.”

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, iktidarın sağlıkta dönüşümle övündüğünü ancak diyabet hastası çocukların kan şekerinin ölçümü için halen parmaklarının iğne ile delinmek zorunda kalındığını dile getirerek, “Siz o denli bir etaba getirdiniz ki, çocukların parmakları deliniyor, her seferinde diyorsunuz ki ‘Dünyada teknolojiyi geliştirdik ve her yerde en üst seviyeye ulaştık. Sağlıkta birçok dönüşümü yaptık’. Siz daha çocukların parmağının günde 10-15 defa delinmesine müsaade ediyorsunuz” dedi.

“YOKSUL ÇOCUKLARA SEYİRCİ KALMIŞ OLUYORSUNUZ”

İpekyüz, diyabet hastası çocukların sorunlarının çözülmediğini de vurgulayarak, “Diyorsunuz ki ‘Sosyal devlet para gözümüze gelmez’. Lakin çocuklarla ilgili bir mevzuda para gözünüze geliyor ve bunu görmemezlikten geliyorsunuz. Ne oluyor, yapılmadığı vakit çocuklarda böbrek yetmezliği gelişebiliyor. Çocuklar diyalize girecek. Çocukla görmesini kaybedebiliyor. Çocuklarda kalple ilgili sorun çıkabiliyor. Onun dışında, bir anne ve baba çocuğunu okula gönderdiğinde, bir yere gönderdiğinde ‘Şekeri yükseldi mi, terledi mi, başına bir şey geldi mi?’ diye düşünüyor. Bunu da biliyoruz, yoksulluğun olduğu, insanların açlıkla baş başa kaldığı yerde, minimum fiyatın artık açlık hududunda olup, belirli bir çoğunluğu kapsadığı yerde siz sensör temin etmezseniz, fakir çocuklara seyirci kalmış oluyorsunuz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu