Haber

Düzce’de kahverengi kokarcayla mücadele konulu panel düzenlendi

Düzce’de tarım zararlısı “kahverengi kokarca” ile mücadele konulu panel düzenlendi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Tarım Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle Gençlik Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen panelde kahverengi kokarca zararlısıyla mücadele konuşuldu. Ormancılık.

Panelde konuşan Tarım ve Orman Bakanlığı Beslenme ve Denetim Genel Müdürü Ersin Dilber, bitki ve hayvan sağlığı ile güvenli beslenme konusunda çalışan bir genel müdürlüğün başkanı olduğunu ve sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirtti. Türkiye’de bu anlamda.

Bitki sağlığının insan sağlığının temelini oluşturan en önemli unsurlardan biri olduğuna işaret eden Dilber, “Şu anda Türkiye’de 662 zararlıyla mücadele ediyoruz. Bunlardan biri de fındıkta büyük ekonomik zarara neden olan kahverengi kokarcadır.” 2016 yılında Gürcistan’a gelerek 2017 yılında buradan ülkemize giriş yapmıştır. “Şu anda Doğu Karadeniz bölgesinde nüfusu giderek artan ve bu bölgede hasara neden olan zararlının yayılımını kontrol altına almak için çalışıyoruz.” dedi.

Vali Selçuk Aslan da kahverengi kokarcanın yavaş yavaş bölgeye gelmeye başladığını, risk haritasına göre Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yoğun olduğunu, konutlara da giren bu haşerenin yayıldığı zaman ekonomiye zarar verebileceğini kaydetti. kentte tarımın ana gelir kaynağı olan fındık verimini etkiliyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Esra Uzun, tarım zararlılarıyla mücadele kapsamında kentte tuzak denetimleri ile tedbir amaçlı çalışmalar yapıldığını belirterek, üreticilerin dikkatli olmaları ve zarar vermeden gerekli çalışmaları yapmalarının önemli olduğunu vurguladı. kesinti.

Panelde alanında uzman kişiler tarafından sunumlar yapıldı.

savastepehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu