Haber

Fatih Altaylı’dan Yabancı Yatırımcı Yorumu: ‘Giden ve kalan bizimdir’

Fatih Altaylı, yabancı yatırımcıların Türkiye’den çıkışına ilişkin de yorum yaptı.

Gazeteci Fatih Altaylı, internet sitesinde yayınlanan yazılarında sıklıkla ekonomi konusuna değiniyor. Kendine özgü üslubuyla konuları değerlendiren Altaylı, bugün yabancı yatırımcıların Türkiye’de kalmaması gerektiğine dikkat çekerek, Merkez Bankası rezervlerine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

İlgili Makaleler

Altaylı’nın yabancı yatırımcılar için yazdığı ‘Gidiyorlar’ dediği yazıda, ‘ilk sinyal fişeği’ olarak nitelendirdiği Volkswagen’in Türkiye’deki fabrikasının kuruluşu vardı.

İlk patlamayı hatırlıyor musun? Hükümetimiz bunu birkaç yıl önce memnuniyetle duyurdu. Volkswagen Türkiye’de üretim yapmak için dev bir fabrika kuracaktı, şirket kuruldu ve araziye bakılıyordu. Milyarlarca dolarlık bir yatırımdı. Daha sonra VW aniden ve hiçbir sebep göstermeden yatırımdan vazgeçti.

“Fabrikayı başka yerde kurmaya karar verdi ve gitti” şeklinde özetlediği durumun devamı, Honda’nın Türkiye’deki üretimini durdurmasıydı:

Yıllardır Türkiye’de üretim yapan Honda, 1,5 yıl sonra İzmit’teki fabrikasını kapatarak hem fabrikayı içindekilerle birlikte satarak Türkiye’den ayrıldı.

Ford’un son dönemde ilgiyle takip edilen Türkiye yatırımına değinen Altaylı, yapılacağı açıklanan 1 milyar dolarlık yatırımdan vazgeçilmesi gerektiğini hatırlattı.

Türkiye’de 112 yıldır faaliyet gösteren BP’nin dün Türkiye’deki yatırımlarını PO’ya satmasını “ölü eşek fiyatına satarak Türkiye’den ayrılmak” olarak nitelendiren Fatih Altaylı, kendi anısını anlatarak devam etti.

Birkaç yıl önce Londra’da bir yardım yemeğinde aynı masada buluştuğu, Osmanlı’dan bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı bir şirketin üst düzey yetkilisinin şu sözlerine yer verdi:

Türkiye evimiz gibiydi ama bugün fırsatımız olsa Türkiye’den ayrılmayı düşünürdük. Biz Türkiye’de iş yapmaya alışığız ama kanunsuzluktan dolayı inançsızlaştığımız bir dönemi hiç yaşamadık.

Deneyimli gazeteci, yabancı şirketlerin bu hızla “Türkiye’den bu kadar çabuk çıkmasını” “iyiye işaret” olarak görmedi.

Altaylı, sermaye konusunda ise “‘Giden gitti, kalan bizimdir’ demezsiniz” dedi ve ekledi: ‘Bunu söyleyince elinizden kurtulan kalmadığını anlayacaksınız!’ sonucuna vardı.

Yazısında Merkez Bankası’nın brüt rezervlerindeki artışa da yer veren Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını hatırlatarak güldüğünü söyledi.

‘Aslında durum şu’ diyerek resim çizdi:

Evde kasanız var ve aile reisi kasanızda 125 bin TL olduğunu söylüyor. Ve “Ah, çok paramız var” diyerek seviniyorsunuz. Ancak babanızın size söylemediği şey, paranın size ait olmadığı, komşunun kasanıza bıraktığı para olduğu ve aslında diğer komşulara 50 bin TL borcunuzun olduğuydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu