Ekonomi

JPMorgan: Sabitkoinlerden 25 milyar dolarlık çıkış gerçekleşti

JPMorgan’dan yayınlanan rapora nazaran, Mayıs ayından beri sabitkoinler aracılığıyla 25 milyar dolar kripto piyasasından çıktı.

Sabitkoin terimi, pahası bir öteki varlığın kıymetine sabitlenen jetonlar için kullanılıyor. Pahası dolara sabitlenen sabitkoinler, nakit paralar ile kripto paraların ortasında köprü misyonu görüyor. Sabitkoinlerin hacmindeki artış ve azalışın, dijital varlık piyasasına giriş ve çıkış yapan nakit parayı temsil ettiği belirtiliyor.

Rapora nazaran, Terra/LUNA’nın çöküşünden evvel, Mayıs ayında sabitkoin hacmi 186 milyar dolar ile zirve noktasına ulaşmıştı. Buna ek olarak, 2021’in başında 30 milyar dolar olan sabitkoin hacmi, 2020’de ise 5 milyar dolardı. Mayıs ayından beri sabitkoin hacmi 41 milyar dolar küçülürken, bunun yaklaşık yarısı Terra’nın çöküşünden kaynaklandı.

Terra hesap dışında bırakılınca ise, sabitkoin hacminin 2022’nin başında 170 milyar dolar ile zirve noktasına ulaştığı görülüyor.

2020 ve 2021’de sabitkoinler aracılığıyla kripto piyasasına giren 165 milyar dolara kıyasla, bu çıkış görece küçük kalıyor. Lakin JPMorgan’a nazaran, sabitkoinlerdeki küçülme durmadığı sürece, kripto piyasasında sürdürülebilir bir güzelleşme sağlanamayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu