Haber

Kuzey Kore, Haziran ayında ABD askeri faaliyetlerini izlemek için ilk askeri keşif uydusunu fırlatacak

Kuzey Kore yönetimi, ABD askeri faaliyetlerini izlemeyi amaçlayan “ilk askeri keşif uydusunu” Haziran ayında fırlatacağını duyurdu.

Pyongyang, ABD askeri faaliyetlerini izlemeyi amaçlayan ilk askeri keşif uydusunun Haziran ayında fırlatılacağını duyurdu. Fırlatılacak uydu ve test edilecek çeşitli keşif araçlarının, önceden veya gerçek zamanlı olarak tehlikeli askeri harekatları izleme, kontrol etme ve bunlarla mücadele etme görevini yerine getireceği belirtildi. İktidardaki Kore Personel Partisi’nin (WPK) Merkez Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Ri Pyong-chol, uydu fırlatma girişiminin savaş hazırlıklarını güçlendirmek için “vazgeçilmez” bir eylem olduğunu vurguladı. Ri, ABD ve Güney Kore’yi ortak askeri tatbikatlar yoluyla Kore Yarımadası’ndaki askeri gerilimi artırmakla suçladı. ABD’nin Sarı Deniz üzerinde askeri keşif uçağı uçurarak düşmanca casusluk faaliyetlerini şiddetlendirdiğini savunan Ri, “Mevcut ve potansiyel tehditleri kapsamlı bir şekilde ele alacağız ve pratik savaş caydırıcılığı güçlendirme faaliyetlerini daha geniş bir şekilde uygulayacağız” dedi.

Japonya alarmda

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesinin ilk keşif uydusunun üretiminin geçtiğimiz Nisan ayında tamamlandığını açıklayarak, Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme İdaresi’ne fırlatma için son hazırlıkları tamamlaması talimatını verdi. Devlet medyası bu ayın ortalarında uyduya ait olduğu iddia edilen fotoğrafları kamuoyuyla paylaştı. Son olarak, Kuzey Kore’nin 31 Mayıs-11 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleşmesi beklenen uydu fırlatma girişimi hakkında Japon makamlarını bilgilendirdiği ve Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’nin (SDG) saldırı nedeniyle alarm durumuna geçtiği duyuruldu. uyduyu taşıyan roketin veya roket parçalarının ülkenin uçlarına doğru düşme ihtimali. – PYONGYANG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu