Haber

İddia: İntihar eden müftü TDV bütçesini kullanmadığı için damgalandı

Balıkesir İl Müftülüğünde vaiz olarak görev yapan Mehmet Deniz’in yaşam tarzı nedeniyle Diyanet’in baskısıyla intihara sürüklendiği iddiasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Deniz’in kendisini ziyaret eden Tekirdağ İl Müftüsü Mustafa Soykök’e Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) bütçesinden yemek almak yerine cebinden ödeme yapması sonucunda “işaretlendiği” ileri sürülmüştü. giderleri TDV bütçesinden karşılanan toplantılara katılmadı.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Deniz’i intihara sürükleyen olayların Kırkağaç İlçe Müftülüğü döneminde yaşandığı iddia edildi. Şu anda Tekirdağ İl Müftüsü olarak görev yapan Mustafa Soykök, Manisa İl Müftülüğüne atandığında Deniz’i ziyaret etmiş ve Deniz, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) bütçesinden yemek sipariş etmek yerine cebinden simit ve peynir almıştı. eyalette adettendir. Düzenlenen ve giderleri TDV bütçesinden karşılanan toplantılara katılmadığı, bu olaylar sonucunda kendisine “işaretlendiği” belirtildi.

Soykök’ün, Deniz’in görev yerinin değiştirilmesi için Cumhurbaşkanlığı’na yazı yazdığı ortaya çıktı. Soykök’ün 14 Ekim 2020 tarihli mütalaasında Deniz, özellikle 4-6 yaş grubuna Kur’an kursları alanında başarılı hizmetler yürüttüğünü vurgulasa da tehcir ile ilgili ilişkiler dikkat çekti.

Görüşte Deniz’in “mesai saatleri dışında ve hafta sonları tarımla uğraştığı, müftülüğe servis aracıyla değil motosikletiyle gittiği ve her zamankinden daha sade giyindiği” belirtildi. Bu nedenle Deniz’in “tepki gördüğü ve şikayet edildiği” öne sürüldü. Mehmet Deniz’in uyarıldığı ancak herhangi bir ilerleme kaydedilmediği ve “barış ortamının sağlanamadığı” iddia edildi.

haber-lacin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu