Haber

İran ve Katar “ikili ilişkiler ve bölgesel meseleleri” görüştü

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Shamhani ve Katar Dışişleri Bakanı Danışmanı Muhammed bin Abdülaziz el-Hulayfi, “ikili ve bölgesel konuları” ele aldı.

Milli Güvenlik Yüksek Kurulu’na yakınlığıyla bilinen “nournews” haber sitesine göre, Şamhani ile resmi bir ziyaret için Tahran’da bulunan Huleyfi, bir medyaya geldi.

Görüşmede Şamhani ve Huleyfi ikili ilişkiler ve bölgesel konuları ele aldı.

Shamhani, mevcut sorunların ortadan kaldırılarak, iki ülkenin siyasi etkileşimine kıyasla altyapı projelerinin uygulanması alanında ticari işbirliğinin yanı sıra ortak faaliyetlerin düzeyinin artırılması gerektiğini belirtti.

Komşu ülkelerle kapsamlı iş birliğinin geliştirilmesinin İran’ın dış politikasının ana önceliği olduğunu kaydeden Şamhani, bu alanda herhangi bir kısıtlamalarının olmadığını söyledi.

Shamhani, “bölge dışındaki bazı ülkelerin tartışmalı konuları suistimal ederek İran-Katar ilişkilerinde yanlış anlaşılmalar yaratmaya çalıştıklarını” ve iki ülkenin “bu süreci tüm dikkatle ele alması” gerektiğini söyledi.

Katar Dışişleri Bakanı Danışmanı Hulaifi, İran ile Suudi Arabistan arasında ilişkilerin normalleşmesine yönelik varılan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bunu bölgede istikrar ve güvenliğin artırılması adına değerli bir adım olarak nitelendirdi.

Huleyfi, resmi ziyaretleri kapsamında İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile de bir araya geldi.

haberarac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu